pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumuşak ve Lezzetli bir Hindi Pişirmek İçin Öneriler

Yumuşak ve Lezzetli bir Hindi Pişirmek İçin Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çok lezzetli ama pişirmesi de bir o kadar zor ve zahmetli dediğiniz hindiyi, yumuşacık yapmak için gereken tüm bilgileri sizler için araştırdık.

Hindi eti yağsız bir et türü olduğundan dolayı, yumuşak olmasını ve kısa sürede pişmesini sağlamak için muhakkak önceden marine etmemiz gerekiyor. Peki ama en iyi nasıl marine edebiliriz?

Yumuşak hindi etinin marine edilme sırrı

Lezzetli ve yumuşak bir hindi eti için marine işleminde sarımsak, nane, köri, karabiber, kimyon, kekik, toz biber gibi baharatlar başta olmak üzere genellikle zeytinyağı, tuz, adaçayı, süt ve salça gibi malzemelerle elde edilen bir karışım kullanabilirsiniz.

Sütte bulunan enzimler ve sütün asitli yapıda olması etin içerisindeki sinirleri çürütür, etin yumuşamasını sağlayarak ete lezzet katar.

Hindi etini bu karışımla harmanlayarak üzeri kapalı bir şekilde buzdolabında en az 2 saat bekletiniz. Bu sürenin daha fazla tutulması, hindi etine has hoş bir aroma oluşturur ve etin lezzetini artırır.

Bu nedenle biz en iyi sonucu almanız için hindi etini geceden marine edip beklemenizi tavsiye ederiz.

Hindi eti fırında kaç derecede ne kadar süre pişirilmelidir?

Hindiyi pişirme süresinin hesaplanmasın da en basit yol hindi etinin her bir kilosu için 30 dakika boyunca fırında pişirmeniz olacaktır. Yani örnek verecek olursak dört kiloluk bir hindi en az 2 saat pişirilmelidir.

Hindi eti için en uygun fırın sıcaklığı 160 derecedir. Ancak daha yoğun aroma için hindiyi folyo ya da pişirme torbası içerisine koymayı tercih ederseniz o zaman ısıyı 180 dereceye çıkarıp, pişirme torbasının bir kaç yerine kürdan veya çatal yardımıyla delik açmalısınız.

Pişirme sırasında fırın içine yerleştireceğiniz su dolu bir kap ise hindinin kurumasını engelleyecek ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Peki neden hindi eti tüketmeliyiz?

  • Hindi eti; hem düşük kalorili ve zengin besin değerleri; hem de kırmızı ete nazaran daha az kolesterol içermesi nedeniyle önemli ve çok sık tüketilen bir hayvansal protein kaynağıdır.
  • Yağ oranı düşük olan hindi eti; protein, B1, B2, B3 vitaminleri ve mineraller açısından son derece zengin olup tam bir kalp dostudur. Düşük yağ içeriği ile hindi hayvansal yağları azaltmayı öneren sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır.
  • Hindi etinde ki zengin B3 vitamini (niasin) karbonhidratları enerjiye çevirirken aynı zamanda kalp damar hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Hindi “Tryptophan” maddesini içermesi nedeniyle mutluluk veren besinler arasında yer alır ve tryptophan da mutluluk hormonu olan “serotonin”e dönüşür.
  • İyi bir antioksidandır, serbest radikallerin hasarını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu bilgilerden sonra en yumuşak hindiyi ben yaparım yeter ki güzel bir tarif bulayım diyorsanız Rafinera’nın kolay hindi tarifi tam size göre…

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim