Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumurta Nasıl Saklanır?

Yumurta Nasıl Saklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurta besin değerleri açısından çok zengin bir besindir. Yumurta anne sütünden sonra gelen en iyi protein kaynağı olarak bilinir, ayrıca B grubu vitaminler, çinko ve demir kaynağıdır.

Tüm faydalarının yanı sıra yumurta doğru saklanmadığı ve vaktinde tüketilmediği takdirde gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Bayat yumurta nasıl anlaşılır sorusunun cevabından önce, yumurta saklanırken çokça yapılan bir yanlışa dikkat çekmeliyiz.

Yumurtaları yıkamak, yumurtanın dış kabuğunda por adı verilen mikro deliklerin açılıp genişlemesine ve yumurtanın dışarıdan gelecek bakterilere karşı açık hale gelmesine neden olur. Kısaca 1 aya kadar kullanabileceğiniz yumurtalarınız yıkandıklarında çok daha erken bozulur. Yumurta nasıl saklanır sorusu ile ilgili bilmeniz gereken en büyük detay bu.

Yumurtaları yıkamadan kapalı bir kabın içinde saklamak ve kullanılacağı zaman yıkamak daha uygun olacaktır. Eğer mutlaka yıkamak isterseniz yağlama yöntemini kullanabilirsiniz. Yumurtaları yıkayıp kurulayın ve üzerine ince bir tabaka halinde sıvı yağ püskürtün. Yağ kuruduktan hemen sonra yumurtalarınızı kapalı bir kaba alın. Yağ yumurtanın porlarını kapatarak erken bozulmasını önleyecektir.

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak önerimiz ise oldukça basit. Yumurtayı bir bardak suya koyun. Eğer yumurtanız bardağın dibine batarsa taze, batmazsa bayattır.

Yumurta nerede saklanmalı?

Salmonella başta olmak üzere tehlikeli bakterilerden uzak tutmak için yumurtaların doğru yöntemle saklanmaları gerekir. Bu konuda çok farklı iki görüş var.

Bir görüşe göre yumurtaları buzdolabına koymak yanlıştır. Örneğin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi bu görüştedir. Araştırmalar göstermiştir ki soğuk zincirde kalan yumurtalarda bilinenin aksine oda sıcaklığında kalan yumurtalara göre daha fazla Salmonella bakterisi üreyebilmektedir.

Bu görüşün tam tersini savunanlar da vardır. Örneğin Amerikan Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi’ne göre yumurtalar iki saatten fazla oda sıcaklığında bırakılmamalıdır.

Bu birbirine tam ters iki görüşe rağmen yumurtaları buzdolabında saklamak halk arasında çoğunluk tarafından kabul edilmiş durumdadır. Bizce en doğru yöntem ise kullanacağınız kadar yumurta satın almak ve fazla bekletmeden tüketmektir.

Sizler için hazırladığımız bulut yumurta tarifimizi denemeyi de unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim