pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumurta Nasıl Saklanır?

Yumurta Nasıl Saklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yumurta, kahvaltı öğünlerimizin vazgeçilmezleri arasında bir besindir. Farklı çeşitlerde pişirme yöntemleri olan, bu protein kaynağı besin hemen hemen herkesin buzdolabında bulunmaktadır. Ancak tüm faydalarının yanı sıra, vaktinde tüketilmediği zaman insan sağlığına zararlı olması gibi nedenlerden dolayı yumurta saklama koşullarına ayrıca özen göstermek gerekiyor. 

 

Yumurtayı Saklamanın İlk Aşaması: Yumurta Yıkanır Mı?

 

Yumurtaların yıkanması, yumurtanın dış kabuğunda por adı verilen mikro deliklerin açılıp genişlemesine  ve yumurtanın dışarıdan gelecek bakterilere karşı açık hale gelmesine neden olacaktır. Bu da yumurtaların daha kısa sürede bayatlaması demektir. Yıkamadığınız yumurtaları, kapalı bir kabın içinde ya da yumurta saklama kabı içinde saklamak ve kullanılacağı zaman yıkamak daha uygun olacaktır. Eğer mutlaka yıkamak isterseniz de yağlama yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem için yumurtaları yıkayıp kuruladıktan sonra üzerlerine sprey şişesi ile ince bir tabaka halinde sıvı yağ  püskürtebilirsiniz. Yağ tabakası kuruduktan hemen sonra yumurtalarınızı buzdolabınıza alabilirsiniz. Bu yağ tabakası mikro delikleri kapatarak yumurtanın erken bozulmasını önleyecektir.

 

Yumurtanızın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın en kolay yolunu öğrenmek için ‘’Yumurta Haşlarken Neden Çatlar’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Yumurta Nerede Saklanmalı?

 

Salmonella başta olmak üzere tehlikeli bakterilerden uzak tutmak için yumurtaların doğru yöntemle saklanmaları gerekir. Ve bozuk yumurta tüketmemeye de çok özen göstermeliyiz. Genellikle, yumurtalar buzdolaplarında saklanır.  Peki, buzdolabında muhafaza etmek doğru mu? Bu konuda iki farklı görüş savunulmaktadır.  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayladığı rapora göre, aslında yumurtaları buzdolabına koymak yanlıştır. Bilinenin aksine, soğuk zincirde kalan yumurtalar, oda sıcaklığında kalan yumurtalara göre daha fazla Salmonella bakterisi bulundurabiliyorlar. Bu görüşün tam tersini savunan Amerikan Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi’nden Uzman Marianne Gravely, yumurtaların iki saatten fazla oda sıcaklığında bırakılmaması gerektiğini söylüyor.Uzmanlar oda sıcaklığında saklanabileceği konusunda açıklamalar yapmışsa olsa da yumurtayı buzdolabında (0-5 derece arasında) saklamak gerektiği düşüncesi, halk arasında çoğunluk tarafından kabul edilmiştir. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bu mucizevi gıdayı evimizden eksik etmemeli; doğru şekilde muhafaza etmeli ve mümkün oldukça taze bir şekilde tüketmeliyiz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim