Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yoğurt Suyunun Faydaları

Yoğurt Suyunun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son derece sağlıklı bir gıda olan yoğurdun faydaları herkes tarafından bilinir. Çoğumuzun kullanmayıp döktüğümüz yoğurt suyu da aslında protein, vitamin, ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Pek çok farklı tarifte kullanabileceğiniz yoğurt suyunun faydaları nelerdir ve nasıl elde edilir, gelin bir göz atalım.

Yoğurt suyu vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteinlerden daha fazla faydalanmasına yardımcı olan B2 Vitamini bakımından çok zengindir. Yoğurtta bulunan kalsiyum ve potasyum yoğurt suyunda da bulunur. Bu nedenle kemik ve dişlerin güçlenmesinde olumlu etkiye sahiptir.

Yoğurt suyunun içindeki yararlı bakteriler, vücudumuzdaki toksinlerin zararsız hale getirilmesine yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunması sebebiyle cilt sorunlarına, lekelere ve sivilcelere karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Halsizlik sorunlarının önüne geçerek vücuda zindelik ve enerji vermesi de yoğurt suyu faydaları arasındadır.

Yoğurt suyu elde etmek için hazır veya ev yapımı yoğurdunuzu tüketirken zaman içinde kabın dibine süzülen suları toplayın. Bu suları buzdolabında sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Daha fazlası içinse tercihen evde yaptığınız yoğurdu, gıda güvenliğine uygun bir bez torbaya veya tülbente koyun. Altına bir kap yerleştirerek süzülmesini bekleyin. Böylece hem yoğurdunuzun kıvamı artacak hem de ihtiyacınız olan yoğurt suyunu alabileceksiniz. Süzmeye uzun süre devam ederseniz de süzme yoğurt elde edeceksiniz.

Yoğurt suyu nasıl tüketilmeli?

  • Et ve tavuk marinasyonu için hazırladığınız soslara katabilirsiniz. İçerdiği laktik asit sayesinde sosun ete daha fazla işlediğini göreceksiniz.
  • Hafif ekşi ve tuzlu bir tat vermek istediğiniz çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.
  • Ayran yaparken normal su yerine yoğurt suyundan yararlanabilirsiniz.
  • Pankek ve krep yapımında su yerine yoğurt suyundan faydalanabilirsiniz.
  • Ekmek yapımında da su yerine yoğurt suyundan faydalanarak lezzetli ekmekler yapabilirsiniz.

Sürekli yoğurt suyu elde etmenin en kolay yöntemi elbette evde kendi yoğurdunuzu yapmanız. Evde yoğurt yapmanın püf noktaları da bir başka blog yazımızda.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim