Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

yoğurt nasıl mayalanır?

yoğurt nasıl mayalanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ev yoğurdunun lezzetine karşı koymak mümkün mü?. Evde sert kıvamlı, kalın kaymaklı, lezzetli bir yoğurt yapımı için kolları sıvadıysanız, öncelikle yoğurt yapımının püf noktalarına dair blogtaki yazımızı mutlaka okuyun! 

Yoğurt mayalama sıcaklığı, mayalama süresi, sütün kalitesi, hatta yoğurdun kabı bile tam tadında ve kıvamında bir yoğurt elde etmenizi etkiler. Yapacağınız yoğurdun hem sert hem de kalın kaymaklı olmasını istiyorsanız sütünüz günlük, katkısız ve taze olmalıdır. Taze inek sütü tercih etmenizi öneririz.

Mayalamaya başlarken sütü kaynatırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Sütü tencerede fazla boşluk kalmayacak şekilde uygun bir tencereye alın ve ocağa koyun. Ocağı açın ve önce yüksek ateşte kaynatmaya başlayın.
  • Süt kaynamaya başlarken köpürecek ve yükselecektir. İşte o esnada sütün altını hafifçe kısın ve sütü havalandırmaya başlayın. 
  • Havalandırma işlemi yoğurdun üzerinde kalın bir kaymak tabakası olması için çok önemli bir detaydır. Bu işlem için bir çorba kepçesi yardımı ile kaynayan sütü alın ve bir karış yukarıdan tekrar tencereye dökün. Havalandırma işlemini 10 dk boyunca sürdürün. 
  • 10 dk sonra tencerenin altını iyice kısıp sütü kendi halinde 20 dk boyunca kaynatın. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ocağın ateşini sütün kaynaması durmayacak şekilde kısmaktır. Bu ayrıntı yoğurdun sert olmasını sağlar.
  • 20 dakika kendi halinde kaynama işlemi tamamlandıktan sonra, tencereyi uygun bir yere koyup sütü soğumaya bırakın.
  • Süt oda sıcaklığına ulaştığında mayalama işlemine başlayabilirsiniz. Dikkat! Mayalamaya başlamadan önce süt mutlaka tekrar mayalama ısısına ulaşana kadar ısıtmalısınız. 

Mayalama ısısını nasıl anlayabiliriz?

Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığı 45 derece civarındadır. Bir termometre olmadan da bu ısıyı yakalayabilirsiniz:

  • Mayalayacağınız sütü soğuttuktan sonra ocağa koyun ve ateşi açın.
  • Isı kontrolü için ellerinizin soğuk olmaması gerekiyor. Hafif ısınan sütün orta kısmına, kaymağını hiç bozmadan serçe parmağınızı daldırın ve 10’a kadar sayın. Parmağınız siz sayana kadar ısıya dayanıyorsa sütünüz mayalanma ısısına gelmiş demektir.
  • Mayalık olarak ayırdığınız yoğurdu hafif çırparak süte karıştırın. Kaymağı hiç bir şekilde bozmamaya dikkat edin. Tencerenizi 3 tane sofra bezi ya da benzeri bir örtüye sarıp 7 saat boyunca mayalanmaya bırakın.

Yoğurt mayalamak işte bu kadar kolay! Mayaladığınız yoğurdun fazla suyunun faydalarını biliyor muydunuz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim