pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yılbaşı Hindisi Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı Hindisi Nasıl Hazırlanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

YILBAŞI HİNDİSİ NASIL HAZIRLANIR?

Hazır yılbaşı gelmişken ve evlerimizi yılbaşı heyecanı sarmışken çok lezzetli ama pişirmesi de bir o kadar zor ve zahmetli dediğiniz yılbaşı hindisini, iç pilavı ile birlikte yumuşacık yapmak için gereken tüm bilgileri sizler için araştırdık. Yılbaşı sofrası hindisiz kalmamalı öyle değil mi?

Hindi eti yağsız bir et türü olduğundan dolayı, yumuşak olmasını ve kısa sürede pişmesini sağlamak için önceden marine etmemiz gerekir.

Hindi Etini Nasıl Marine Edebiliriz?

İç kısmını temizleyip tütsüledikten sonra bol suda yıkadığınız bütün hindiyi iyice kurulamalısınız. Tüm hindi tariflerinde farklı sos alternatifleri görebilirsiniz fakat genel olarak sarımsak, nane, köri, karabiber, kimyon, kekik, toz biber gibi baharatlar başta olmak üzere zeytinyağı, tuz, adaçayı, süt ve salça gibi malzemelerle elde edilen bir karışım kullanabilirsiniz.


Sütte bulunan enzimler ve sütün asitli yapıda olması etin içerisindeki sinirleri çürütür, etin yumuşamasını sağlayarak ete lezzet katar. Daha sonra sosa bulayın.

Hindi etini bu karışımla harmanlayarak üzeri kapalı bir şekilde buzdolabında en az 2 saat bekletiniz. Bu sürenin daha fazla tutulması, hindi etine has hoş bir aroma oluşturur ve etin lezzetini artırır.

Bu nedenle biz en iyi sonucu almanız için hindi etini geceden marine edip beklemenizi tavsiye ederiz.

Ne kadar süre pişirmeliyiz?

Sosa buladığınız ve piştikten sonra düzgün bir şekilde kalması için bacak kısımlarını bağladığınız hindiyi büyük boy pişirme torbasında daha kısa sürede pişirebilirsiniz. Hindiyi pişirme süresinin hesaplanmasın da en basit yol hindi etinin her bir kilosu için 30 dakika boyunca fırında pişirmeniz olacaktır. Yani örnek verecek olursak dört kiloluk bir hindi en az 2 saat pişirilmelidir. Hindi eti için en uygun fırın sıcaklığı 160 derecedir. Ancak daha yoğun aroma için hindiyi folyo ya da pişirme torbası içerisine koymayı tercih ederseniz o zaman ısıyı 180 dereceye çıkarıp, pişirme torbasının bir kaç yerine kürdan veya çatal yardımıyla delik açmalısınız.

Pişirme sırasında fırın içine yerleştireceğiniz su dolu bir kap ise hindinin kurumasını engelleyecek ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

İç pilav nasıl yapılır?

Yılbaşı hindisinin diğer bir adıyla hindi dolamasının  olmazsa olmazı ise kestaneli iç pilavın lezzetli ve tane tane olması içinse kavrulan pirinçlere 1 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı toz şeker ekleyebilirsiniz. Suyunu çeken ve dinlenen kestaneli pilavı, kıyılmış dereotuyla harmanladıktan sonra direkt olarak veya bütün hindinin içinde pişirmeye devam edecekseniz hafif diri bir halde bırakarak hindinin içine doldurabilirsiniz. Kabuk kısımlarını çizdiğiniz kestaneleri fırında ya da köz tavasında pişirebilir, alternatif olarak kaynar suda haşlamayı da deneyebilirsiniz.

Yılbaşı hindinizin baş tacı olduğu bir yılbaşı masası hazırlamak isterseniz ‘Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?’ yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.rafinera.com/blog/diyetisyen-kosesi/yilbasi-masasi-nasil-hazirlanir

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim