Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yeşilliklerdeki Kumlar Nasıl Kolay Temizlenir?

Yeşilliklerdeki Kumlar Nasıl Kolay Temizlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çiğ olarak tüketeceğimiz tüm sebze ve meyveleri tüketmeden önce iyice yıkamalı, kimyasal ilaçlardan, bakterilerden ve toprak kalıntılarından arındırılmalıyız. Yeşilliklerin yıkanması, meyvelere oranla hem çiğ olarak tüketildiğinden hem de yapraklar arasında kum ve toprak parçalarının kalma ihtimali yüksek olduğundan ekstra bir özen ister.

Yeterince temizlenmemiş yeşillikler mide ve bağırsaklarda hastalıklarına sebebiyet verebilir. Toprak ve kumlarından tam arınmamış yeşillikleri tüketmek özellikle böbreklerde kum oluşumuna neden olabilir.

Yeşillikleri Yıkamadan Önce Ne Yapmalıyız?

  • Yeşillikleri yıkamadan önce kök kısımları mutlaka kesin çünkü yeşilliklerin kök kısımlarının kesilmesi, yıkama suyuna daha az toprak ve çamur bulaşmasını sağlayarak işinizi kolaylaştırır.
  • Yıkamaya geçmeden önce yapmanız gereken diğer bir işlem ise yeşilliklerin içerisinde bulunan çürümüş veya sararmış yaprakları ayırmak. Böylece atılacak bu parçaları yıkamak için zaman kaybetmezsiniz.

Yeşillikler Nasıl Yıkanmalıdır?

Kök kısımlarını kestiğiniz, çürümüş veya sararmış yapraklarını ayıkladığınız yeşillikleri artık yıkayarak kumlarından arındırabilirsiniz. Unutmayın ki yeşilliklerin içinde kum, toprak gibi yabancı maddeler olabildiği gibi gözle görülmesi mümkün olmayan mikrop ve bakteriler de bulunur.

Yeşilliklerin Mikrop ve Bakterilerden Arındırılması

  • Kıvırcık, marul, maydanoz, dereotu vb. yeşillikleri 1/3 oranında hazırlanmış sirkeli veya limonlu suyun içerisinde bir süre bekletin.
  • Yeşillikleri, yaklaşık 10 dakika kadar hazırlanmış olan sirkeli veya limonlu suda bekletmek yeterli olacaktır. Daha fazla bekletilmesi durumunda, suda çözünen bir vitamin olan C vitamini açısından zengin yeşillikler, vitamin değerlerini kaybedebilir. C vitamininin değerini korumasında önemli noktalardan bir diğeri de su içerisinde bekletilen yeşilliklerin küçük parçalar halinde olmamasıdır.
  • Son olarak, sirkeli veya limonlu suyun içerisinde bekletilen yeşillikleri, yaprakların aralarında kalmış olabilecek toprak, kum ve kirlerden arındırmak için kısık akan suyun altında tek tek güzelce yıkayın.

Yeşillikler Yıkandıktan Sonra Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Yıkanma işlemi biten, tamamen kum, toprak gibi yabancı maddelerden arındırılan yeşillikleri muhafaza etmek için önce kurutma işlemi yapılır. Suyu iyice süzülen yeşillikler, kağıt havlu üzerine serilerek neminin tamamen alınması için bekletilir.

Temizlenmiş ve güzelce kurutulmuş olan yeşillikleri, kağıt havlu serili derin bir kap içerisine koyup kapağını da sıkıca kapatarak iki hafta boyunca taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Masalarımızı ve hayatımızı renklendiren yeşilliklerin yararlarını blog kısmından okuyabilir, yeşilliklerin en canlı halinden gurme tarifimiz olan nuar, salsa verde ve akdeniz yeşillikleri salatasını yapabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim