Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yeşillikler Nasıl yıkanmalı?

Yeşillikler Nasıl yıkanmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hem çiğ olarak tüketildikleri hem de yaprakları arasında kum ve toprak parçalarının kalma ihtimali yüksek olduğundan yeşilliklerin temizlenmesine ekstra bir özen göstermek gerekir. Yeterince temizlenmemiş yeşillikler, mide ve bağırsaklarda hastalıklara sebebiyet verebilir. Toprak ve kumlarından tam arınmamış yeşillikleri tüketmek özellikle böbreklerde kum oluşumuna neden olabilir.

Çiğ olarak tükettiğimiz tüm sebze meyveleri, özellikle de yeşillikleri yemeden önce iyice yıkamalı, kimyasal ilaçlardan, bakterilerden ve toprak kalıntılardan arındırmalıyız. Yeşillik nasıl yıkanmalı, işte salata yıkamanın püf noktaları:

  • Kök kısımlarını mutlaka kesin çünkü yeşilliklerin kök kısımlarının kesilmesi, yıkama suyuna daha az toprak ve çamur bulaşmasını sağlayarak işinizi kolaylaştırır.
  • Yıkamaya geçmeden önce yapılması gereken diğer bir işlem ise yeşilliklerin içerisinde bulunan çürümüş veya sararmış yaprakları ayırmak. Böylece atılacak bu parçaları yıkamak için zaman kaybetmemiş olursunuz.
  • Kıvırcık, marul, maydanoz, dereotu vb. yeşillikleri 1/3 oranında hazırlanmış sirkeli veya limonlu suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Daha fazla bekletilmesi durumunda, suda çözünen bir vitamin olan C vitamini açısından zengin yeşillikler, vitamin değerlerini kaybedebilir. C vitamininin değerini korumasında önemli noktalardan bir diğeri de su içerisinde bekletilen yeşilliklerin küçük parçalar halinde olmamasıdır.

  • Bekletilen yeşillikleri, yaprakların aralarında kalmış olabilecek toprak, kum ve kirlerden arındırmak için kısık akan suyun altında tek tek güzelce yıkayın.
  • Temizlenmiş ve güzelce kurutulmuş olan yeşillikleri, kağıt havlu serili derin bir kap içerisine koyup kapağını da sıkıca kapatarak iki hafta boyunca taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Masalarımızı ve hayatımızı renklendiren yeşilliklerin yararlarını blog kısmından okuyabilir, yeşilliklerin en canlı halinden gurme tarifimiz olan yoğurtlu diyet salata yapabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim