pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemeklerinizi Hijyenik Hazırlıyor musunuz?

Yemeklerinizi Hijyenik Hazırlıyor musunuz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Evde yemek yapmak ve evde yemek yemenin dışarıdan tüketmek yerine daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hem malzemeyi görebiliyor hem de kendimiz pişirdiğimiz için daha emin olabiliyoruz.

Üstelik damak tadımıza uygun yemekler de yapabiliyoruz. Fakat bu noktada aldığımız sebze, meyve, et vb. ürünleri ne kadar temizleyebiliyoruz. Kullandığımız ve mutfağımızda bulunan araç ve gereçlerin temizliğine ne kadar özen gösteriyoruz konuları da yemek yapmaktan daha önemli şekilde karşımıza çıkıyor.

Peki yemek hazırlarken hijyenik olduğunuzdan emin misiniz?

  • 1. önerimiz: Yemek yapamaya başlamadan evvel mutlaka mutfak tezgahınızı temiz bir bez ile silmelisiniz. Yemek yapma çalışmalarınız bittiğinde de aynı şekilde temizlemeniz önemlidir.
  • 2. önerimiz: Et ve et ürünleri için ayrı, sebze meyveler için ayrı kesme tahtaları kullanmalısınız. Bu kesme tahtasının da temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ahşap bir tahta kullanırsanız daha sağlıklı olacaktır.
  • 3. önerimiz: Bakteriler yemeklerimizin baş düşmanıdır ve bakteriler çabuk türeyen varlıklardır. Bakteri oluşumunu engellemek için donmuş olan et ve et ürünlerinizi tezgahınızda çözdürmemelisiniz. Bunun yerine buzdolabınızın alt raflarında çözdürmeniz daha sağlıklıdır.
  • 4. önerimiz: Yemeklerinizi hazırlama esnasında elinizin değdiği evinizdeki yerleri silmelisiniz. Örneğin musluk, dolaplarınızın çekmece kolları, buzdolabı kapaklarınız, fırınlarınızın düğmeleri gibi elinizin değdiği yerleri yemek yaptıktan sonra dezenfekte etmeniz çok önemlidir.
  • 5. önerimiz: Yanlış bildiğimiz konuların başında yere düşen bir şeyi üfleyip ya da yıkayarak kullanabileceğiniz. Yere düşen yiyecekler için bir de 5 saniye kuralı gibi bir kural yoktur. Mikropların ve bakterilerin yiyeceklerinize yapışması ve orada kalması için sadece 1 saniye oldukça yeterli bir süredir.
  • 6. önerimiz: Bulaşıklarınızı elde yıkamak hem fazla su kullanımına neden olur hem de bulaşıklarınızın doğru temizlenmesini sağlamaz. Bunun yerine bir bulaşık makinesi ile çok daha az su harcayarak istediğiniz hijyene ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Rafinera’nın pratik ve sağlıklı koşullarda hazırlanan yemeklerini ve sistemini incelemek ve Rafinera’lı olmak isterseniz göz atmanızı tavsiye ederiz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim