Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemeklerde Yağı Ne Kadar Doğru Kullanıyoruz?

Yemeklerde Yağı Ne Kadar Doğru Kullanıyoruz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Türk mutfağımızın tadı ve aroması olan yağlar yemeklerin birincil malzemeleri. Tercihlerimizde ise geleneksel ağız tadı ile birlikte son zamanlarda sağlık beslenme alanındaki yönelimler de son derece etkili olmakta.

Besinlerdeki yağlar sadece yüksek oranda enerji içermekle kalmayıp, hormonlar, hormon benzeri yapılar ve hücre zarlarının yapımına katılan maddeler olduğundan yağların diyetimizden çıkartılması, vücut sistemlerinin işlevlerini olumsuz etkiler. Bu durum hangi yağların yararlı, hangi yağların zararlı olduğu konusunda daha da önem kazanıyor.

Bitkisel kaynaklı yağların, hayvansal kaynaklı yağlara göre daha sağlıklı olduğu son zamanların en bilinen araştırması. Bunun nedeni de hayvansal kaynaklı yağların kalp-damar hastalıkları ile kanser riskini arttırması. Peki yemeklerinizi lezzetlendirmek ve enerji değerlerinden faydalandığımız en çok tüketilen yemeklik yağları ne kadar doğru kullanıyoruz hiç düşündünüz mü?

Ayçiçek Yağı

Ayçiçek yağı içerisinde A, D, E ve K vitaminlerini barındıran, hücrelere zarar veren moleküleri etkisiz hale getiren ve bağışıklık sistemi güçlendiren bir yağdır. Kontrollü kullanımı birçok kişinin özellikle ileri yaşlardaki kişilerin bariz şikâyeti olan kolesterol ve tansiyonu düzenli hale getirmesiyle bilinir. Şeker hastalarının insülin gereksinimini azaltır ve alzheimer hastalığı için önleyicidir. Fakat kontrolsüz kullanım kilo alınmasına sebep olabilir, kanser riskini arttırabilir. Yemeklerinizi pişirirken zeytinyağı ile birlikte bir miktar ayçiçek yağını karıştırarak kullanmak her iki yağın da besin değerlerinden en doğru şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır

Tereyağı

Tereyağı, özellikle süt yağları ve proteinleri içerir ve az miktarda da olsa laktoz içerir. İyi bir A vitamini kaynağıdır ve doymuş yağ oranı yüksektir. Tereyağı, D vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi vitamin türlerini içermesinin yanında, yapısındaki yağların tümü zararlı değildir, aksine bazı türleri sağlığa faydalıdır. Tereyağının nem miktarı fazladır ve kolay bozulur. Bu nedenle buzdolabında saklanmalıdır.

Yemeklerde tereyağı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta antioksidan ve anti-inflammatuarların kaybolmamasıdır. Bunun için kullandığınız yağın önemli bölümünü tencereyi ocaktan aldıktan sonra ekleyin. Tereyağını yemekte kullanırken içerisine bir iki kaşık zeytinyağı veya bitkisel sıvı yağı ilave edilirse yanmasını da önlemiş olursunuz..Tereyağı erir erimez malzemelerinizi ilave edebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden sıkılarak, kimyasal işlem görmeksizin, katkı maddesi içermeyen, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan, yeşil-sarı renkte, bitkisel bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısırözü gibi bitkisel yağlardan farkı da, doğal yollardan üretiliyor olmasıdır. Yağların doğru kullanımı muhafaza edilme yöntemleriyle başlar. Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerlerde saklanmalıdır. Saklama için en uygun sıcaklık derecesi 14-15°C olmakla birlikte zeytinyağı her türlü kokuyu çeker, içine alır. Bu nedenle yabancı koku olmayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Zeytinyağını koyu renkli cam şişelerde, camlı damacanalarda ve içi laklı teneke kutularda saklanmalıdır. Eğer ağzı açık şekilde uzun bir süre hava ile temas ederse, yağ bozulmaya başlar, asit oranı artar. Yemeklerinizde rafine edilmiş zeytinyağı kullanmak ayçiçek yağına göre hem daha sağlıklı hem de palm yağından sonra sıcaklığa en dayanıklı yağdır. Çünkü zeytinyağının özelliklerinin değişmeye başladığı dumanlanma noktası 210-230 gibi bir derecedir ve pişirme işlemi bu sıcaklık derecesini geçmemelidir. Salatalar için ise önerimiz içerisine biberiye, kekik gibi uçucu yağlar içeren sevilen baharatlar ekleyerek lezzetlendirebileceğiniz sızma zeytinyağı kullanımı yönündedir.

Sonuç olarak; yağların kimyasal yapısının bozulmaya başladığını, yemeklik yağların yakıldıktan sonra yemeğe eklenirse sağlığa zararlı duruma geldiklerini ve sıcaklık derecesine göre sıraladığımızda ısıya karşı en toleranslı yağın palmiye yağı, bunu - kullanımı pek de yaygın olmayan yer fıstığı yağından sonra- zeytinyağının takip ettiğini görebiliriz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim