Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?

Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yemeklerdeki tuz miktarını ayarlamak bazen çok zor olabiliyor. Tüketilen fazla tuzun zararları da malum. Yemek tuzlu olursa ne yapmalı kısmına geçmeden önce daha az tuz tüketmek için yapabileceklerimizi bir hatırlayalım:

  • Yemeği az tuzla pişirip tattıktan sonra gerekirse tuz ilave edin.
  • Salçaların ve diğer malzemelerin varsa az tuzlu olanlarını tercih edin.
  • Lezzeti artırmak için tuz yerine baharatlardan faydalanın.
  • Rafine tuz yerine doğal kaya tuzu kullanın.

Eğer yine de bir şekilde yemek tuzlu olursa dökmek yerine yapabilecekleriniz tabii ki var. Gelin şimdi tuzlu olan yemeğe ne yapılır sorusunu cevaplayalım, yemeği kurtarmanızı sağlayabilecek püf noktalarına bir göz atalım.

Çorbalar tuzlu olduğunda seyreltmek için su yerine süt ekleyebilirsiniz. Süt çorbanızın hem besin değerini arttırır, hem de kıvamını korurken tuzun tadını suya göre daha etkili şekilde azaltır.

Süt tercih etmiyorsanız birkaç parçaya böldüğünüz patatesleri çorbanıza ekleyebilirsiniz. Patates içeriğindeki lifler sayesinde pişerken tuzlu suyu çeker. Damak zevkinize göre patatesi çorba içinde ezebilir veya 10-15 dk sonra bütün halinde çıkarabilirsiniz.

Tencere yemekleri tuzlu olduğunda soyulmuş patates eklemek en sık kullanılan yöntemdir. Patatesi doğrayarak yemeğe ilave edebilir, veya çorbalarda yaptığınız gibi birkaç parçaya bölüp piştikten sonra yemekten çıkarabilirsiniz.

Sadece suyu tuzlu olmuş yemeklerde ise kızarmış ekmek çözümdür. Yemeğin suyunun bir kısmını kızarmış ekmek parçaları ile alıp atabilirsiniz. Hala tuzu fazla ise yemeğin suyunu tamamen değiştirip tekrardan yapmayı da deneyebilirsiniz. Toparlamamız gerekirse, yemeğiniz:

  • hafif tuzlu ise içine 1-2 adet kesme şeker atın.
  • orta derecede tuzlu ise patatesi dörde bölüp yemekle birlikte kaynatın ve sonra çıkarıp atın.
  • fazla tuzlu ise hem patates kullanın hem de suyun bir kısmını kızarmış ekmekle dışarı alın.
  • aşırı tuzlu ise yemeğin suyunu tamamen atın ve hiç tuz kullanmadan başka bir sos yapın.

Dilerseniz sirke ve limonun asidik özelliğinden yararlanarak tuzun alkali yoğunluğunu da dengeleyebilirsiniz. Sirke için 1 yemek kaşığı, limon içinse 3-4 damla yeterlidir.

Tuzun zararlarının sağlığımıza etkilerini göz ardı etmemek adına tuzsuz hayata geçin başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız!

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim