pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?

Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yemeklerdeki tuz miktarını ayarlamak bazen çok zor olabiliyor. Aslında bu durumun en etkili çözümü yemeğe önce az tuz atıp, tatmak ve eğer tuzsuz geldiyse sonradan biraz daha tuz eklemek.

Eğer dalgınken ya da bilemeden yemeğe çok fazla tuz attıysanız yemeği dökmek yerine püf noktalarımızı uygulayarak hem zamanınızı hemde yemeğinizi kurtarabilirsiniz :)

Yemeğin Tuzu Nasıl Ayarlanır?

  • Salça kullanarak yemek yapacaksanız salçanın az tuzlu olanını tercih edin. Eğer elinizde az tuzlu salça yoksa yemeğin tuzunu en son mümkünse de tattıktan sonra eklemenizde fayda var.
  • Yemeklere baharat katmak istiyorsanız bu işlemi de tuz gibi yemeğin pişmesine yakın eklemeye çalışın.
  • Rafine tuz yerine doğal kaya tuzu kullanmanız yemeklerinizin hem daha sağlıklı olmasını sağlayacak hem de lezzetini arttıracaktır.

Tuzlu yemekler için en çok tercih edilen yöntem yemeğe hemen bir kaç parça patates atmak oluyor. Peki patates nasıl bu kadar etkili bir çözüm sağlıyor?

Patates Yemeklerde Tuz Dengesini Nasıl Sağlar?

Patates; içeriğindeki lifler sayesinde, yemek ile beraber pişerken tuzlu suyu içine çeker ve fazla tuzu alır. Bu aşamada yine içeriğindeki nişastanın bir miktarını yemeğin suyuna salar bu da yemeklere lezzet katar.

Çorbalar Tuzlu Olursa

Çorbalar tuzlu olduğunda tuzu seyreltmek için aklımıza ilk gelen çözüm çorbaya biraz daha su eklemektir. Fakat çorbaya su eklendiğinde hem çorbanın kıvamında hem de tadında kayıplar olur. Bu nedenle tuzu fazla olan çorbaya su yerine süt katmak hem besin değerini arttırır, hem tuzu azaltır hem de kıvamı korur.

Çorba hala tuzlu ise ya da çorbanıza sütün tadının yakışmayacağını düşünüyorsanız bir adet patatesi soyup birkaç parçaya ayırarak çorbaya ilave edebilirsiniz. Eğer patatesin çorbanıza yakışacağını düşünüyorsanız patates yumuşadıktan sonra blender ile ezerek çorbanıza katabilirsiniz.

Patatesin çorbanızla birlikte tüketilmesini istemiyorsanız patatesi ekledikten10-15 dakika sonra, tuzunu kontrol edip sonra kaşık yardımıyla çıkarabilirsiniz.

Çorbanızın tuz miktarı çok fazla değilse fakat yine de sizi rahatsız ediyorsa içine 1-2 adet küp şeker atmayı da deneyebilirsiniz.

Tencere Yemekleri Tuzlu Olursa

Tencere yemekleri tuzlu olduğunda bir adet soyulmuş patates eklemek en sık kullanılan yöntemdir. Bu yemeklere patates çok yakışacağı için isterseniz patatesi küp küp doğrayarak yemeğe ilave edin, isterseniz çorbalarda da yaptığınız gibi birkaç parçaya ayırdığınız patates piştikten sonra yemekten çıkartın.

Ancak bazı durumlarda patates de kesin çözüm olmayabiliyor. Böyle bir durumda kızarmış ekmek dilimini de yemeğe atabilirsiniz. Hala tuzu fazla ise bu kez yemeğin suyunu değiştirip tekrardan yapmayı deneyebilirsiniz.

Yemeğiniz;

  • Hafif tuzlu ise: 1-2 adet kesme şeker atın.
  • Orta dereceli tuzlu ise: Patatesi üçe dörde bölüp tencereye atıp biraz kaynatın.
  • Fazla tuzlu ise: Hem patates hem kızarmış ekmek atın.
  • Aşırı tuzlu ise: Yemeğin suyunu ayırın. Soğanlı ve domatesli başka bir sos yapın. Bu sosa hiç tuz eklemeyin. Pişirdiğiniz yemeğe uygun olduğu takdir de bu tuzsuz sosu ekleyebilirsiniz.

Diğer bir çözüm olarak da, sirke ve limonun asiditesinden yararlanarak tuzun alkali yoğunluğunu dengeleyebilirsiniz. Bu yöntemde eğer sirke kullanacaksanız 1 yemek kaşığı, limon kullanacaksanız 3-4 damla yeterli olacaktır.

Yemeklere lezzet veren yardımcılardan birinin tuz olduğunda hemfikiriz. Ama tuzun sağlımıza etkilerini de göz ardı etmemek gerek bu yüzden tuzsuz hayata geçin! yazımızı okuyarak hangi tuzları kullanmanız gerektiğini ve aşırı tuz tüketiminin zararlarını öğrenebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim