Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemek Pişirirken Hangi Tencereleri Tercih Etmeliyiz?

Yemek Pişirirken Hangi Tencereleri Tercih Etmeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmek için seçtiğimiz malzemeler kadar kullanacağımız tencere de çok önemli. Sizinde bildiğiniz gibi yemek hazırlamada kullanılan tencere ve tavalar genelde alüminyum, bakır, çelik, teflon, cam, seramik ve granit gibi malzemelerden yapılıyor.

Isıyla sürekli temas halinde olan, içerisinde yemek pişirdiğimiz bu tencereleri, tavaları seçerken ve kullanırken son derece hassas olmak gerekiyor. Peki ya hangi tencereler sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmek için uygun? gelin vakit kaybetmeden yazımıza bir göz atalım :)

Bakır Tencere Kullanımı

Bakır tencerelerde pişen yemeklerin lezzeti diğer tencerelere göre çok daha farklıdır ve bu nedenle bu tencereler hep bir adım öndedir. Bakır tavalarda pişirilen, sahanda yumurta ve zeytinyağlı yemeklerin tadına ise paha biçilemez :)

Bakır tencere kullanımının şüphesiz en önemli noktası tencerenin düzenli olarak kalaylanması ve bakımı. Bakır tencereleri kalaylamamak, bakımını yaptırmamak ve içerisinde yemek saklamak bakırın kalayının bozulmasına neden olur. Bu durum ise sağlık açısından tehlikeli olan cıvayı ortaya çıkarır.

Cam Tencere Kullanımı

Cam gözeneksiz bir yapıya sahiptir ayrıca asit ve alkaliden de etkilenmez. Cam tencereleri, hem yemek pişirme hem de pişirdiğiniz yemeği saklama kabı olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Cam, yapısından dolayı ani ısı değişimlerinden etkilenir ve kolaylıkla kırılır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte camların ani ısı değişmelerine daha dayanıklı olması sağlanmıştır. Tabii ki tedbiri yine de elden bırakmamakta fayda var. Bu yüzden cam tencere ya da kapları düşük ısıda pişirmeye ve ocaktan aldıktan sonra soğuk bir yüzeye bırakmaya çalışın.

Cam kapların olumsuz bir tarafı yiyeceklerin yapışma ihtimalinin biraz yüksek olması. Ancak bu durum; cam kapları ıslatarak bekletme veya içerisine su koyup hafif ısıtma ile giderilebilir. Cam tencerelerin temizliğinde tel kullanmamaya özen gösterin. Çünkü tel ile ovalamak camın çizilmesine ve temizlenmesinin güçleşmesine neden olur.

Teflon Tencere Kullanımı

Yemeklerinizi yağsız veya çok az yağla pişirmek istiyorsanız yapışmama özelliği gösterdiği için teflon tencere ve tavaları tercih edebilirsiniz.

Teflon tencerelerin olumsuz tarafı çizildiğinde kanserojen madde ortaya çıkarması. Bu yüzden teflon tencere ve tavalar kullanılırken kesinlikle metal çatal, kaşık kullanmayın. Tahta kaşık size yardımcı olacaktır.

Kullandığınız teflon tencere ya da tavanın iç kısmında çiziğinin olmamasına, eğer çizilmişse de bunları mutfakta pişirme veya saklama kabı olarak kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Seramik Tencere Kullanımı

Seramik tencereleri, yapışmaz yüzeye sahip olduklarından dolayı teflon tencereye alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu tencerelerde az yağ kullanarak lezzetli yemekler yapabilir, pilav, makarna, çorba gibi birçok akşam yemeği menüsünü seramik tencerelerde hazırlayabilirsiniz.

Seramik tencereler kolayca çizilse de teflon tencereler gibi sağlığa zararlı madde üretmez ve sağlık sorunu ortaya çıkarmaz. Ancak tencerenin görünümünü kötü etkilediği için dikkat etmenizde fayda var.

Ayrıca seramik tencerenin iç kısmı kendinden yağlı bir dokuya sahip olduğundan temizlenmesi ve kullanımı da oldukça pratiktir. Tencerenin bu dokuyu kaybetmemesi için bulaşık makinesinde yıkamayın.

Alüminyum Tencere Kullanımı

Bu tencereler özellikle kızartmalar için uygundur ancak içinin kaplamalı olması veya anodize alüminyum (metal yüzeyi üzerindeki ileri aşamada oksidasyonu yavaşlatabilecek veya önleyebilecek bir koruyucu oksit film ile işlem görmüş alüminyum) kullanılması yemeklerin yapışmayıp daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Alüminyum tencereler; uygun fiyatlarından, hafifliklerinden ve ısı iletkenliklerinden dolayı tercih edilebilir.

Toprak Tencere Kullanımı

Toprak tencerelerin kullanımı çok eskilere dayanır ve bu tencerede pişen yemeğin lezzetini hiçbir yemekte bulamazsınız. Toprak tencereyi günümüz de güveç olarak biliriz.

Mutfaklarda mutlaka olması gereken toprak kaplar yani güveçler, yemeğe kendine özgü bir lezzet verir. Fırında veya ocakta yemek pişirmeyi düşünürseniz rahatlıkla bu tencereleri kullanabilirsiniz.

Kuru fasulye gibi sulu yemekler, toprak kaplarda yapıldığında çok lezzetli olur. Fakat toprak tencere kullanımı dikkat ister. Kullanıldıktan sonra iyice yıkamalı ve kurulamalısınız.

Ayrıca toprak kaplarda çatlak oluştuğunda kullanılmamalıdır. Toprak kaplarda oluşan çatlaklar, mikroorganizma üremesine neden olarak sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Toprak kaplarda yemek yaparken ani ısı değişimleri yapılmamalı aksi takdirde bir anda kısılan veya yükselen ateş toprak kabı kırabilir.

Toprak tencereyi fırında kullanacaksanız fırını kesinlikle önceden ısıtmayın. Soğuk fırında ısıyı yavaş yavaş yükseltin ve yemeği ağır ağır pişirin.

Granit Tencere Kullanımı

Granit tencereler, ilk görünüşte teflon tencere ve tavaları anımsatıyor. Üretiminde kullanılan malzemenin doğal ve çizilmeye karşı oldukça dayanıklı olması, kimyasal malzeme içermemesi, sağlıklı pişirmede en önemli esastır. Ayrıca teflon tencerelerden daha sağlıklıdır.

Granit tencereler, et yemekleri, yüksek ısıda pişmesi gereken yemekler için oldukça uygundur. Yapışmaz yapısı, yüksek ısıya dayanıklı olması, taban ısısını her yere eşit olarak yayması ve ısıyı muhafaza etmesi özelliklerinden dolayı bu tencereler tercih sebebi olabilir.

Düdüklü Tencere Kullanımı

Zor ve uzun süre de pişen yemeklerde düdüklü tencereler, yüksek ısı ve basınç sayesinde yemeklerin hem daha hızlı pişmesini hem de enerjiyle birlikte zaman tasarrufunu sağlar.

Düdüklü tencere ile yemekler çok daha hızlı bir şekilde pişer. Kapağın çok sıkı kapalı olmasından dolayı tüm besin değerleri tencerenin içindeki suda kalır ve buharlaşıp kaybolması engellenir. Bu özelliğiyle yiyecekler besin değerlerini tencere yemeğine oranla daha fazla korurlar.

Emaye Tencere Kullanımı

Son yıllarda pek sık rastladığımız emaye tencereler, yıpranmadığı sürece sağlık yönünden bir sakınca oluşturmuyor.

Emaye tencereler; madenin, çok yüksek sıcaklıkta özel maddelerle kaplanmasıyla elde edilir. Bu tencerede pişen yemek mutlaka yapışır. Yanmış besin artıklarını kaptan ayırmak güçtür ve kapların rengi zamanla kararır.

Çelik Tencere Kullanımı

Mutfaklarınızda her türlü yemeği çelik tencerelerde pişirebilirsiniz. Kapakları iyi kapandığından ısı kaybı fazla olmaz, tabanına eklenen kaplamayla sıcaklığı tutar ve geç soğur. Ayrıca buzdolabında saklayacağınız yiyecekler için de çelik tencereler iyi bir tercih olacaktır.

Paslanmaz çelikten yapılmış pişirme kaplarının ısıyı iletmesi geç olsa da bu kaplar, yiyeceklerde toksik etki yaratmaması ve sağlıklı pişirme yöntemlerine uygunluğu ile tercih edilir.

Çelik kaplar, aşınmaya ve oksidasyona son derece dayanıklı olduklarından yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için de güvenle kullanılabilir.

Döküm Tencere Kullanımı

Döküm tencereler; yüksek sıcaklıklara kadar çıkabilir ve ısıyı yüzeye eşit bir şekilde dağıtır. Böylelikle yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar. Düşük ateşte uzun süre pişirme için son derece idealdir.

Sıcaklığını bünyesinde uzun süre muhafaza eder ve enerji tasarrufu sağlar. Sağlıklı ve lezzetli pişirme için tavsiye edilir.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim