pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yemedi̇ği̇ni̇z Meyveler Boşa Gitmesin

Yemedi̇ği̇ni̇z Meyveler Boşa Gitmesin
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağımıza taptaze olarak satın aldığımız meyveler, birkaç gün geçtikten sonra henüz elinizi bile sürmemişken yumuşayıp tazeliklerini kaybedebiliyorlar. İşte bu meyveleri çöpe atmak yerine tam da bu noktada, tadı geçmek ile geçmemek arasında, pörsümeye yüz tutmuş olan meyveleri değerlendirmenin birçok alternatif yolu var. Sırayla size en uygun olanını değerlendirebilirsiniz.

Komposto yapımında değerlendirebilirsiniz;

Kompostosunu yapacağınız kiraz, vişne, armut gibi yaş ve yumuşak meyveleri öncelikle temizlemelisiniz. Ardından esmer şeker ilave ettiğiniz suya atıp şurup haline getirin.

Ayva, elma, armut gibi sert meyveleri ise kompostosunu yapmadan önce pişirmelisiniz. Sonra üzerine su ve esmer şeker ilave edilip kaynatabilirsiniz.

Kayısı, erik, kızılcık, üzüm, incir gibi kuru meyveler ise ölçüyle kaynatılmalıdır. Yumuşayıncaya kadar kaynatılmalı, ardından esmer şeker ilave edilmelidir.

Kompostonuzu çeşitli baharatlarla ya da badem gibi kuru yemişler ile tatlandırabilirsiniz. Kayısı, şeftali, elma gibi kompostolara tarçın katılabilir.

Ev yapımı hoşafı denediniz mi?

Hoşaf Anadolu insanı tarafından her evde dilediğiniz kuru meyvelerden elde edip ve tüketebileceğiniz bir besindir. her tür kurutulmuş meyveden yapılabilir. Kayısı, üzüm, ayva, elma, vişne, armut, kiraz, kızılcık, incir hoşaf yapabileceğiniz meyvelere örnektir. bu kuru meyvelerin karışımından da lezzetli bir hoşaf elde etmek mümkün. Bunların dışında hoşaf yapımı için reçel de kullanabilirsiniz. Şeker kullanmamak için hoşaf içerisine kuru üzüm yada kuru kayısı gibi tatlı meyvelerden ekleyebilirsiniz. Ayrıca pekmez, bal, reçel ya da marmelat da eklenebilir. Hoşaf yapmadan önce kuru meyveleri bir süre suda bekleterek hem meyvelerin şişmesini hem de bir süre fermente olmasını sağlayarak faydasını arttırabilirsiniz. Kompostoda olduğu gibi elma, ayva gibi sert meyveler önce haşlanmalı, beyaz renkli meyveler bekletilmeden kullanılmalıdır. Beklemek kaçınılmazsa az miktarda limonlu ve tuzlu çözüm olabilir.

Meyveleri kurutarak değerlendirebilirsiniz;

Kurutma hepimizin de bildiği gibi meyvenin içerisinde bulunan yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşürülerek uzun süre dayanmalarının sağlanmasıdır. Ev imkanlarıyla bu işlemi gerçekleştirmek sandığınızdan daha basit. Güneşte kurutmanın yanında bir fırın, yapışmaz bir fırın kağıdı ve değerlendirmek istediğiniz meyveleriniz yeterli. Tercihinize göre, meyvelerinizi kurutma işleminden önce 30-60 saniye kadar antioksidan özelliği olan limonlu su içerisinde bekletebilirsiniz. Olabildiğince ince dilimler halinde keserek tepsiye yerleştirdiğiniz meyveleri 180-200 dereceye ayarladığınız fırında 2-3 saat kurumaya bırakabilirsiniz. Daha sonra fırını kapatıp içerisinin sıcaklığı ile sabaha kadar kuruma işlemini devam ettirmelisiniz. Meyvelerin bakteri oluşturmaması için nemli kalmadan, iyice kurutulmasına özen göstermelisiniz. Bu işlemi uygulayabileceğiniz meyvelerden bazıları elma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm ve duttur.

Meyve suları hazırlayabilirsiniz;

Her meyve suyu için geçerli yöntemi aşağıda görebilirsiniz. Mevsime göre dolabınızda hangi meyveyi değerlendirmek istiyorsanız vişne suyu, kızılcık suyu, üzüm suyu, böğürtlen suyu, vs. yapabilirsiniz.

Meyveleri yıkayın sap ve çekirdeklerinden ayırın. Suyu ile birlikte yüksek ateşte kaynatın meyvelerin posasını ayırmak için çok ince bir süzgeç ile meyve suyunu süzün. Meyveleri süzdükten sonra meyve suyunu tekrar yüksek ateşte ocak üzerine alın ve esmer şekeri ve suyu ekleyin. İstediğiniz kıvama geldikten 5 dakika sonra ocaktan alabilirsiniz.

Meyve kokteylleri hazırlayabilirsiniz;

Bozulmaya yüz tutmuş böğürtlen, ahududu, çilek, ananas ya da kavununuz varsa bu meyveler kokteylinize çok yakışır. Shaker başına yarım fincan bu meyvelerden ekleyebilirsiniz.

Hazır meyveleri değerlendirmişken evde kolayca hazırlamanız için harika bir önerimiz daha var. Üstelik hem sağlıklı hem serinletici. Şekersiz dondurma! Afiyet olsun :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim