Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağı nasıl yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Doğal tereyağı sağlığımıza en faydalı yağlardan birisidir. Tam aradığınız lezzette ve doğallığından emin olduğunuz bir tereyağını evinizdeki imkanlarla, üstelik özel hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca hazırlayabiliriz.

Evde tereyağ yapımı için tam yağlı çiğ süt, çiğ krema veya taze sütle mayalanmış yoğurt kullanılabilir. Seçtiğiniz malzeme hangisi olursa olsun tereyağı yapımı sırasında uygulanan işlemler aynıdır. Peki hem pratik hem lezzetli bir ev tereyağı nasıl yapılır?

Eve düzenli olarak taze çiğ süt alıyorsanız size önerimiz kaymaktan tereyağ yapımı olacaktır. Bu yöntem için öncelikle bir şekilde hammadde elde etmemiz gerekiyor. İşte size üç farklı yöntem:

  • Sütü sağlığınız açısından kullanmadan önce zaten kaynatıyor olmalısınız. Kaynama sırasında sütün üzerinde oluşan yağlı kaymakları alıp biriktirebilirsiniz.
  • Yoğurt yaparken sütün üzerinde oluşan kaymakları da, yoğurdun kendi kaymağını da aynı şekilde kullanabilirsiniz.
  • Biriktirmeye karar verirseniz her seferinde topladığınız kaymakları kapaklı bir kap içerisinde derin dondurucuda saklamayı unutmayın.
  • Kaymakları tereyağı yapacak miktara gelene kadar biriktirmeye sabrınız veya zamanınız yoksa da çiğ krema satın alabilirsiniz.

Tereyağı yapımına karar verdiğinizde malzemenizi önce oda sıcaklığına getirin. Hammaddenizi tereyağı oluşana kadar çırpmanız için iki farklı yöntem önerebiliriz:

  • Malzemeyi kapaklı bir cam kavanoza koyun, kapağını sıkıca kapatın ve kıvamı koyulaşana kadar 15-20 dakika boyunca sallayın.
  • Malzemeyi derin bir kabın içine koyun, el blenderi veya mutfak robotu ile orta hızda yağın ayrıştığını görene kadar çırpın.

Kaymak yağı ayrıştığında içerisine az soğuk su ekleyip tekrar çırpın. Su ve yağ ayrıştığında tereyağınız hazır demektir. Bir süzgeç veya tülbent yardımıyla, fazla suyun çıkması için kaşıkla bastırarak tereyağınızı süzün.

Dilerseniz tereyağına bu aşamada tuz ekleyebilir, çeşitli otlar ve baharatlarla da çeşnilendirebilirsiniz. Ev yapımı tereyağı çok çabuk bozulur, bu sebeple ya çabuk tüketmeli ya da buzlukta saklamalısınız.

Süzerken elde ettiğiniz su da çok değerlidir. Bu suyu atmayın, poğaça gibi tuzlu hamur işlerine, tencere yemeklerine, çorbalara katarak değerlendirin.

Tereyağı gibi birçok diğer besini de kendi ellerinizle hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. İlk olarak evde yoğurt yapımı ile başlamaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim