Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Taze Sebze Nasıl Seçilir 2

Taze Sebze Nasıl Seçilir 2
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Patates seçerken dışının pürüzsüz, düzgün şekilli, kararmamış ve darbe almamış olmasına özen gösterin. Peki yemek tipine göre patates nasıl seçilir? Yemeklik patatesler daha yumuşak, kızartmalık patatesler ise yapı itibariyle daha sert olurlar. Patatesin taze olup olmadığını anlamak çok basit. Baş parmağınızla hafif baskı yaptığınızda kabuk kolayca soyuluyorsa, rengi de sarıysa bu patatesin taze, lezzetli ve sağlıklı olduğunu gösterir. Aşırı gübrelenmiş patateslerin iç kısımları kararır ve şekilleri bozuktur. Ayrıca patateslerin filizlenmemiş olmaları da oldukça önemlidir.

Sarımsağın dişleri zarar görmemiş ve gevrek olmalıdır. Elinize alın ve kontrol edin. Hafif esnek olması taze olduğunu gösterir. Sarımsak seçerken sapları kesilmemiş bir şekilde olanları almanız ve saklamanız sarımsağın raf ömrünü uzatacaktır.

Havuç yumuşamamış ve pörsümemiş, gövdesinde yarıklar olmamalıdır. Bu şekildeki havuç tazedir.

Kereviz alırken renginin soluk yeşil olmasına dikkat etmelisiniz. Kereviz ne kadar soluk renkli ise o kadar taze olduğu anlamına gelir. Yüzeyi çatlamamış ve pürüzsüz olmalıdır.

Taze brokolilerin yaprakları canlı koyu yeşil renktedir ve sapları sıkıdır. Brokoli seçerken çiçeklerinde sararma olanları, yoğun kokuya ve gevşek yapıya sahip olanları tercih etmeyin. 

Karnabahar da oldukça benzer. Taze yeşil yapraklarla çevrili, çiçekleri lekesiz ve parlak olan karnabahar tazedir.

Biber alırken sert ve parlak renkte olmasına özen gösterin. Büzüşmüş biberler hormonlu ve bayat biberlerdir. 

Lahananın dışa yakın yaprakları beyaza yakın açık yeşil renkte ve sık olanları tercih edilmelidir.

Tazeliği son derece önemli olan besin mantardır. Beyaz renkte ve sıkı olan mantarlar tazedir. Üzeri kurumaya başlayan mantarları almayın, bu mantarın bayatlamaya başladığını gösterir.

Sebze seçmenin püf noktaları işte bunlar. Makalemizin başına ise buradan ulaşabilirsiniz. Sebzelerin seçimi kadar onların muhafaza yöntemleri de oldukça önemli. Mevsiminde alınan sebzeleri saklamak için pratik bir yöntem önerdiğimiz sebze nasıl dondurulur makalemizde de birçok faydalı bilgi bulacaksınız.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim