Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Taze Sebze Nasıl Seçilir 1

Taze Sebze Nasıl Seçilir 1
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenmenin en önemli ve en bilinen yolu bol ve çeşitli sebze tüketimi. Gıda alışverişlerinde marketten veya manavdan aldığınız besinlerde gerekli özeni gösteriyor musunuz? Bir manav alışverişinde meyve sebze seçimi sırasında en taze ürünleri seçmeye ne kadar dikkat ediyorsunuz? 

Unutmayın ki sebzeler dalından koparıldıktan sonra besin değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılayabilmemiz için taze sebze nasıl seçilir bilmeliyiz. Sebzelerin taze olup olmadıklarını, kalitesini dışarıdan bakarak anlamak mümkün. Her gün evimizde tükettiğimiz sebzelerin tazeliklerini nasıl anlayabiliriz gelin sebze seçmenin püf noktalarına birlikte göz atalım.

Taze domatesin kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Seçeceğiniz domatesler güzel kokulu, ağır, kabukları ince ve ezilmemiş olmalıdır. Olgun ve iyi domatesin tepe kısmında yeşil çizgiler görünür.

Salatalık seçerken kabuk rengi koyu ve yapısı çok sert olanları tercih etmelisiniz. İyi salatalık kısa, parlak ve dümdüz olmalıdır. Ne kadar büyürse o kadar yumuşar, tatsızlaşır. Pütürlü olmamalıdır. Sapı yeşil olması da taze olduğunun göstergesidir.

Soğan ise dışarıdan kokusuz ve sert olmalıdır. Tam tersi durumda filizlendiğini bilmelisiniz ki bu da soğanın sıkı ve çıtır olmadığını gösterir. Görüntü açısından tercih edilmez.

Limonun suyu ne kadar fazlaysa o kadar taze demektir. Limon seçerken ağır, üzerinde lekeler olmayan ve parlak olanları seçmelisiniz. 

Taze fasulye ortadan ikiye ayırdığınızda kıtır kıtır bir şekilde kırılıyorsa bu fasulyenin tazeliğini gösterir. Kırmakta zorlandığınız fasulyeler tazeliğini kaybettiğinden tercih etmeyiniz.

Peki patlıcan nasıl seçilir? Rengi siyah olmalı ve tutulduğunda elinize bulaşmamalıdır. Çünkü eğer patlıcan dışa renk veriyorsa ilaçlanmıştır. Patlıcanın tazeliğini kontrol etmek için elinize alın ve hafifçe sıkın, bıraktığınızda eski halini alıyorsa tazedir. Patlıcana acı tadını veren çekirdeklerdir. Patlıcan ne kadar büyük olursa çekirdeklerde o kadar büyük ve tadı acı olur. Patlıcan seçerken küçük ve olgunlaşmamış olanları tercih edin. Pürüzsüz ve kahverengi lekeleri olmayanları alın. Közleme yapacağınız patlıcanlar kalın, karnıyarık ya da imam bayıldı için kullanılacak patlıcanlar daha ince ve orta boyda olmalıdır.

Diğer sebzeler ise takip eden makalemizde devam ediyor.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim