Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Balık sağlıklı bir beslenme planının en önemli parçalarından biri. Sağlığımıza olan olumlu etkilerinden maksimum derecede faydalanmak için tüm balık çeşitlerinden mevsiminde satın alıp taze olarak tüketmeyi tercih etmeliyiz. Unutmayın, mevsiminde tüketilen taze balıklar çok daha lezzetli oluyor.

Peki taze balık nasıl anlaşılır? İşte tezgahtaki balıklar arasında en iyisini, en lezzetlisini seçmek için aklınızda tutmanız gereken bazı püf noktalar.

Balık alırken nelere dikkat edilmeliyiz?

  • Balığın tazeliğini anlamanız için önce gözlerine bakmanız gerekir. Balığın gözleri canlı, parlak ve dışa doğru bombeli ise balık hala taze demektir. Bayatlamaya başlayan balıkların gözleri buğulanmaya başlar ve içeriye doğru çöker.
  • Satıcılar tezgahtaki balıklara sürekli olarak tuzlu su serptiği için, balık tazeliğini kaybetmeye başlamış bile olsa derisi hala canlı ve parlak gözükür. Balığın tazeliğini anlamanız için parmağınızı etine bastırmanız gerekir. Parmağınızı bastırdığınızda oluşan çukur hemen düzeliyorsa balık hala tazedir. Bayat balığa parmağınızı bastırdığınızda oluşan çukur aynı kalır, düzelmez.


     
  • Tazeliğini kaybetmemiş balığın solungaçları canlı kırmızı renktedir ve sıkıca kapalıdır. 
  • Balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu dimdik duruyorsa tazedir. Bayat balığın kuyruğu aşağı sarkar.
  • Pullar balık tazeyken vücuduna sıkı sıkı yapışıktır. Balığa başından kuyruğuna doğru elinizi sürttüğünüzde pulları hemen dökülüyorsa bayattır.
  • Balığın bayatlamaya başladığını yaydığı kokudan anlamanız da mümkün. Tüm balıklar kokar fakat bayat balığın kokusu alışılmadık ve rahatsız edici bir kokudur. Bayatlamaya başlayan balık asit kokusu yaymaya başlar.

Neden balık tüketmeliyiz, balığın faydaları nelerdir, haftada kaç kez balık tüketmeliyiz gibi birçok sorunun cevabı blog yazımızda :) 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim