Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tavuk eti; yapısındaki liflerinin kısa olması sayesinde çiğnenmesi ve hazmı son derece kolay olan bir besindir. Ayrıca çok az miktarda yağ içeren tavuk eti hem pek çok önemli vitamin ve minerali bünyesinde barındırdığı hemde pahalı olmadığı için genellikle her evde bolca tüketilebilen tam bir protein kaynağıdır. Fakat her satın alınan ve pişirilen tavuk aynı lezzette ve yumuşaklıkta olmaz. Bu yüzden tavuk yaparken genel olarak göz önünde bulundurmanız gereken bazı ufak püf noktaları sizler için bir araya getirdik :)

Öncelikle iyi bir yemek çıkarmak için hammadde seçiminin çok önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Bu nedenle de tavuğunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var.

Tavuk Seçerken ve Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tavuk almadan önce hangi pişirme yöntemini kullanacağınızı belirleyin. Eğer fırında pişirmek istiyorsanız tavuğun yağlı olmasına dikkat edin, böylece kurumasını engellemiş olursunuz. Ama tencerede pişirecekseniz yağsız olmasına özen gösterin.
 • Tavuk satın alırken, genç ve körpe olup olmadığını anlamak için, tavuğun ayaklarındaki pulların parlak ve ince olmasına dikkat edin.
 • Taze dondurulmuş olan tavuk, besin değerini koruduğundan dolayı daha fazla tercih sebebidir.
 • Tavuk etinin göğüs kısmının dolgun olmasına dikkat edin. Eğer dolgun değilse tavuğun bayat olduğu anlamına gelir. Bayat tavuğun rengi pişirildiğinde kırmızıya döner.
 • Taze tavuk etinin derisi, nemli ve açık renkli olmalıdır.

Tavuğun Hazırlık Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tavuğu iyice yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımıyla suyunu almayı unutmayın. Çünkü mikroorganizma gelişimi için su, en uygun ortamı sağlar.
 • Tavuk eti, mikroorganizmalara karşı en dayanıksız besin grubu olduğundan bu riski ortadan kaldırmak için mermer ya da plastik doğrama tahtası kullanmayı tercih edin. Tahta doğrama tahtası bu besin için doğru olmayacaktır.
 • Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurmamalı. Tavuğu çözdükten sonra tekrar dondurmayın ve tam çözülmeden yani tavuk oda sıcaklığına gelmeden pişirmeyin.

Tavuk Pişirirken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Tavuğun beyaz rengini kaybetmemesi için sıcak suya koymayın ve hafif ateşte pişirmeye dikkat edin.
 2. Hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir tavuk yemeği için tuz kullanımını minimuma indirip bunun yerine doğal aroma verici olan baharat ve sarımsak kullanmak size çok yardımcı olacaktır.
 3. Tavuğu haşlayarak tüketecekseniz haşlama suyuna atacağınız 1 diş sarımsak, birkaç tane karabiber, birkaç defne yaprağı ve biraz limon suyu tavuğun hem kolay pişmesine hem de lezzetli olmasına yardımcı olur.
 4. Haşlama yaparken lezzeti ve aromayı arttırmak için ayrıca havuç, soğan, kereviz sapı veya maydanoz da kullanabilirsiniz.
 5. Eğer tavuğunuzu haşlamak yerine fırında pişirmeyi tercih ederseniz; fırınlama işleminden sonra tavuğu hemen folyo kâğıdına iyice sarın. Bu şekilde tavuğun sertleşmesini önleyerek daha yumuşak bir yapıda olmasını sağlayacaksınız.
 6. Tavuk fırınlamanın püf noktası, fırın tepsisi ile tavuğun büyüklüğünün hemen hemen aynı olmasıdır. Eğer tavuktan daha büyük bir tepsi tercih ederseniz tavuğun eriyen yağları boşa akar ve yanmasına neden olur.
 7. Eğer fırına verdiğiniz tavuk göğüslerinin kurumamasını, yumuşak olmasını istiyorsanız tavuk göğüslerini tepsiye butları birbirleri üzerine çapraz şekilde koyun. Fakat pişirme süreleri yarı zamana geldiğinde butları sırt üstü yatırmayı unutmayın.

Tavuk Etinin Nar Gibi Kızarması İçin;

 • Tavuğun üzerine limon suyu sürmek,
 • Tavuğu haşladıktan sonra her tarafına yağ sürmek ve una batırıp öyle fırına vermek,
 • Tavuğu fırına vermeden önce üzerine sürülen yağa ya dа karışıma çok az şeker ilаve etmek,
 • Tavuğun pişmesine yakın üzerine tuzlu su sürmek,

Bu yöntemler tavuğun üzerinin nar gіbі kızarmasına yardımcı olaсaktır. Fakat şekeri fazla kaçırmamaya dikkat edin aksі halde tavuk fazla tаtlı olabilir.

Tavuk Etinin Yumuşak ve Güzel Kokması İçin;

 • Pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile ovalayıp, sonra tavuğun üzerine ve içine limon rendesi koyabilirsiniz.
 • Tavuğun içine birkaç adet ada çayı yaprağı ve yarım limon dilimi yerleştirebilirsiniz.
 • Tavuk etinin daha beyaz ve yumuşak olabilmesi için süt içinde birkaç saat bekletmeniz yeterli olacaktır.

Tavuk yemekleri hem sizin hem de sofralarınızın vazgeçilmezi ise bence en hafif gurme tariflerimizden biri olan kağıtta tavuk yemeğimizi denemeden geçmeyin :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim