Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tarçının faydaları

Tarçının faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Asya kökenli olan tarçın dünya genelinde en çok kullanılan bir baharatlardan birisidir. Oldukça güçlü bir kokuya sahip olan bu baharat hem hafif tatlı, hem de bir miktar yakan farklı bir lezzettedir. Tarçın bu kendine has tadı ve aromatik kokusu ile yere mutfağımızda da baş köşede yerini almıştır.

Tarçın işleme şekli ile diğer birçok baharattan farklıdır. Kabuk tarçın kışın yapraklarını dökmeyen, hoş kokulu bir ağacın taze kabuklarından elde edilir. Bu kabukların sarılıp kurutulması ile çubuk tarçın, kurutulup öğütülmesi ile de toz tarçın üretilir.

Toz ve çubuk şeklinde sunulabilmesi tarçının çok farklı şekillerde kullanılabilmesini de sağlar. Çubuklar kullanılarak tarçınlı su veya tarçın çayı yapılır. Tozu da tüm yemeklerde baharat olarak veya tarçın yağı elde etmek için kullanılır.

Tarçın yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir ve lif içerir. Kan hücrelerinin pıhtılaşmasını önleyen cinnamaldehyde, cinnamyl asetat ve cmnamyl alkol gibi antioksidan maddeler konusunda çok zengindir. Ayrıca tam bir potasyum deposudur. Şimdi gelin, bu bitkiyi daha yakından tanıyalım, tarçının faydaları arasında en önde gelenlerine bir göz atalım:

  • Doğal bir antibiyotik ve antivirüstür, bu özellikleri ile özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarına karşı tüketilmesi önerilir.
  • Kalsiyum ve magnezyumu birlikte bulundurması sebebi ile kemik sağlığı ve gelişimine büyük katkı verir.
  • İyi huylu hücreleri yok eden tümörlerde bulunan kan damarlarının oluşumunu azalttığı için kansere karşı önleyici özelliktedir.
  • İyi bir antioksidan kaynağıdır, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı azaltır, yaşlanma hızını yavaşlatır.
  • Antienflamatuar özellikler taşıyan elementler içerir, vücutta oluşan ödemlere karşı söktürücü etkidedir.
  • Yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek trigliserit düzeyleri ve yüksek tansiyon gibi en yaygın kalp hastalıklarının risk faktörlerini azaltır.
  • Kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olur, bu özelliği ile hem insülin direncine karşı etkilidir hem de diyabet hastalarına önerilir.
  • Beyin hücrelerini mutasyondan koruyan proteinleri aktive eder böylelikle de beyin fonksiyonlarını ve sağlığını destekler.
  • Cilt sağlığına iyi gelir, cildi iritasyonlardan, kızarıklıklardan, alerjik reaksiyonlardan ve enfeksiyonlardan korur.
  • Antibakteriyel özellikleri sebebiyle pişirdiğiniz yemeklerin bozulmadan dayanma süresini uzatır.

Sağlık deposu tarçın baharatı ile elde edilen tarçın suyunun zayıflamaya olan etkisi de bir başka blog yazımızda : )

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim