Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tam Buğday Ekmeği Nasıl Yapılır?

Tam Buğday Ekmeği Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ekmek yapmak aslında oldukça kolay fakat sabır isteyen bir iştir. İyi yoğrulmuş ve iyi mayalandırılmış ekmeklerin mükemmel olmaması için hiçbir neden yoktur. Elbette, güzel bir ekmek yapmak için , en temel malzemeler olan un ile mayanın türü ve kalitesi oldukça önemlidir. Her 500 gram tam buğday unu için 4 gram yaş maya yeterli olacaktır. Fazla maya, mayalanma sürecini hızlandırır, kabarmayı artırır. Fakat sonunda hamurunuz çökebilir ya da ekmeklerde çabuk kırıntılanma durumu oluşabilir. Tüm parametreler sağlandığında yapabileceğiniz ekmekler hayal gücünüz kadar sınırsız olur. 

 

 

 

 

Tam buğday unu neden tercih edilir?

 

 

Ekmeği mayalandıran ve kabarma özelliğine sahip olmasını sağlayan tahıl buğdaydır. Buğday harici çavdar, yulaf, mısır gibi tahıl unları; gluten yapısı oluşturamadıklarından hacimli ve dolgun ekmekler yapamaz. Bu durumda hem mayalanarak kabarmanın sağlanabilmesi hem de lezzetin fazla değişerek yabancılık çekilmemesi için mutlaka buğday unu ile karıştırılarak kullanılması gerekir.

İlk kez ekmek yapıyorsanız en basit tariften başlamak en garanti yöntemdir. Malzemeleri tarifte belirtilen sırada ilave edin. Tarifte aksi belirtilmedikçe malzemeleriniz oda sıcaklığında olmalıdır. Özellikle maya, tam buğday ununun ortasına açılmış küçük bir çukur içine eklenmelidir. Mayanın tuz, şeker ve sıvılarla direkt temas etmemesi gerekir. Aksi takdirde mayanız, diğer malzemelerle karışmadan faaliyete geçebilir ve performansını kaybedebilir.

 

Tam buğday ekmeği yaparken aşağıdaki evreler sırasıyla uygulanmalıdır;

  • En temel malzemelerle oluşturduğumuz ekmeğin karıştırma evresi ilk kritik evremizdir. Tarife birebir uyan doğru oranlarda tam buğday unu, su, tuz ve mayadan oluşan kombinasyon iyice yoğurulup hamur elde edilir.
  • Hamur, mayalanması için dinlenmeye bırakılır ve ardından şekillendirilir.
  • Tarifte belirtilen derecede ve sürede pişirilir. 

 

Ekmeğinizi sorunsuz pişirin

 

İlk denemelerinizde istediğiniz sonuçları alamama ihtimalinize karşın birkaç hatırlatmada bulunacak olursak;

  • Tam buğday ekmeğiniz fazla kabarmışsa; mayayı fazla kullanmış ya da tuz kullanmamış olabilirsiniz. Eğer makine kullanırsanız hamur miktarı makinenin kapasitesini aşmış olabilir.
  • Ekmeğiniz kabarmamışsa; maya miktarı olması gerekenden az olabilir, bayatlamış olabilir veya ek olarak tuz miktarını fazla tutmuş olabilirsiniz. Sıvı miktarı az gelmiş veya tam buğday unu fazla eklenmiş olabilir. Malzemeler oda sıcaklığına gelmeden işlemi başlatırsanız da benzer bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.
  • Pişme esnasında, ekmeğin ortasının çöktüğünü gözlemlediyseniz; fazla su ya da eksik tuz problemi olabilir. 
  • Ekmek piştikten sonra çöktüyse, tam olarak pişmemiş veya yanlış ısı tercih etmiş olabilirsiniz.

Tam buğday ununu ekmekler dışında bir çok alternatifiyle değerlendirebilrisiniz. Örneğin ‘Tam buğdaylı poğaça’ tarifimiz yanında şekersiz 1 bardak çay ile harika oluyor :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim