Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tahıl Grubu Besinler Nasıl Pişirilmeli?

Tahıl Grubu Besinler Nasıl Pişirilmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mısır, arpa, çavdar, buğday, yulaf ve pirinç gibi bitkilerin hasat edilen tohumlarına tahıl grubu besinler denir. Hububat olarak da bilinen tahıllar insanlığın temel besin kaynağı olma özelliğini taşır.

Tahıllar genelde tüketime hazır hale getirilirken işlem görürler. Bu maalesef içerdikleri vitamin, mineral, lif ve sağlığa faydalı fitokimyasalların azalmasına sebep olur.

Tam tahıllardan korkmayın!

Tahıllar 3 kısımdan oluşur: öz, kabuk denilen kepek ve endosperm. Peki tam tahıl nedir? Tam tahıllarda bu 3 kısım birliktedir, yani öz ve kepeği birbirinden ayıracak işlemler yapılmamıştır. Bu sebeple vitamin, mineral ve fitokimyasal içerikleri oldukça zengin, kalori değerleri de daha düşüktür.

Tam tahıllar lif, yani zayıflamanıza yardımcı olacak diyet posası yönünden çok zengindir. Lifler mide boşalma hızını yavaşlatır, karbonhidrat sindirimini erteleyerek insülin üretimini azaltır, bağırsak hareketlerini olumlu etkiler, enerjiyi yavaş ve dengeli bir şekilde kullanmanızı sağlayarak sizi uzun süre tok tutarlar.

Tam tahıl tüketiminin şeker hastalığı riskini azalttığı ve kolon kanserine karşı önleyici etkisi olduğu yönünde araştırmalar vardır.

Dengeli bir diyet için kompleks karbonhidrat, protein ve lif bakımından zengin tam tahıllı besinler tercih edilmelidir. Doğru pişirme yöntem ve süreleri de onlardan sağlayabileceğimiz faydaları arttırır.

Tahıl grubu besinler nasıl pişirilmeli?

Suda eriyen B grubu vitaminleri kaybetmemek için yulaf, kepekli makarna, pirinç veya diğer tahıl grubu besinlerin pişirme suyu dökülmemelidir. Kayıpları en aza indirmek için tahıllarınızı az suda haşlamalı ve suyunu çektirerek pişirmelisiniz.

Yufka, bazlama, çok tahıllı ekmek ve benzeri besinleri sıcak sac üzerinde ince olarak pişirmek veya ekmeği ince dilimleyip kızartmak besin değerlerini kaybetmelerine neden olur. Tahılları uzun süre kuru ısıya maruz bırakmayın!

Tahıllı ekmeklerinizi, çöreklerinizi yaparken hamuru iyi mayalandırmak, besinden alınan protein, demir, kalsiyum ve B vitamini miktarını arttıracaktır. Maya yerine kullanılan kimyasal kabartıcılar ise tam tersi, besin değerlerini azaltır.

Tahılın öz kısmının çocuk gelişimindeki önemini merak ediyorsanız ruşeymin yararlarını incelediğimiz yazımıza bir göz atmanızı öneririz. 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim