pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tahıl Grubu Besinler Nasıl Pişirilmeli?

Tahıl Grubu Besinler Nasıl Pişirilmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıllar ve bunlardan yapılan ürünleri içeren gıdalar toplumumuzun temel besin gruplarından olup, dünya üzerinde yaşayan insanlar tarafından buğday üçte bir, pirinç ise dörtte bir oranda kullanılmaktadır.

Tahıl Grubu Besinler Hakkında

Tahıl; öz, kabuk denilen kepek ve onu besleyen bir endosperm olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Genel olarak tahıllar, tüketime hazır hale getirilirken işlem görürler ve bu durum vitamin, mineral, lif ve sağlığa faydalı fitokimyasallar gibi besin değerlerlerinin azalmasına sebep olur.

Tahıl Grubu Besinlerden Korkmayın!

Tam tahıllardan yapılan besinler, tahılın öz ve kepek kısmını birbirinden ayıracak işlemlere maruz kalmadığı için vitamin, mineral ve diyet posası yönünden oldukça zengindir. Bunun yanında kalori değerleri daha düşüktür. Posa içerikleri fazladır. Bu da bağırsak hareketlerini olumlu etkiler. Enerjiyi yavaş ve dengeli bir şekilde kullanmamızı sağlayarak uzun süre tok tutar. Dengeli bir diyet için kompleks karbonhidrat, protein ve lif bakımından zengin olan kepekli besinler tercih edilmelidir. Pişirilme şekilleri ve süreleri de sağlayabileceğimiz faydaları arttırır.

Doğru Pişirme Önerileri

Kepekli makarna veya diğer tahıl grubu besinleri pişirirken pişirme suyu dökülmemelidir. Çünkü bu işlem suda eriyen B grubu vitaminlerinin kaybına sebep olmaktadır.

Besin öğesi kaybını en aza indirmek için kepekli makarnanızı veya benzer tahıl ürünlerinizi az suda haşlamalı ve suyunu çektirerek pişirmelisiniz.

Yufka, bazlama, çok tahıllı ekmek ve benzeri besinlerin sıcak sac üzerinde ince olarak pişirilmesi, ekmeğin ince dilimlenip kızartılması, unun veya pirincin kuru ısıda uzun süre kavrulması besin değerlerini kaybetmerine neden olur.

Tahıllı ekmeklerinizi, çöreklerinizi yaparken hamuru mayalandırmanız besin değerlerini arttıracaktır. Çünkü iyi mayalandırılmış hamur ile birlikte besinden alınan protein, demir ve kalsiyum miktarı ve B vitaminleri miktarı da artış gösterecektir.

Tahıl Tüketiminin Sağlığımıza Etkisi

Tahıl tüketimi şeker hastalığı riskini azaltır, içerisindeki çözünebilir lifler karbonhidrat sindirimini yavaşlatarak insülin ihtiyacınızı azaltır. Kanseri önleyici etkisi olduğu yönünde araştırmalar vardır. Midedeki sindirimi ve boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissi yarattığından obezite tedavisinde kullanılır.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim