Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sütün Kaynarken Taşmaması İçin Ne Yapmalı?

Sütün Kaynarken Taşmaması İçin Ne Yapmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çiğ sütü tüketmeden veya peynir ve yoğurt gibi ürünlerin yapımına başlamadan önce mikroorganizmalardan arınmasını sağlamak amacıyla ilk olarak kaynatırız. Ancak süt kaynatma işlemi sırasında taşmaması için ocak başında beklemek gerçek bir zaman kaybıdır, sizi diğer işlerinizden alıkoyar. Aşağıda bahsedeceğimiz birkaç yöntemle sütün kaynarken taşmasını kolayca engelleyebilirsiniz.

Tencerenin üzerine tahta kaşık koymak:

Sütü kaynatırken kapağı açık haldeki tencerenin üzerine bir tahta kaşığı yatay olarak koyun. Bu yöntem kabaran sütün taşmasını engelleyecektir. Sadece süt değil, kaynadığında taşma riski olan her besin için bu yöntemi rahatlıkla kullanılabilirsiniz.

Tencerenin ağzına tereyağı sürmek:

Süt kaynama noktasına geldiğinde partikülleri ısınan tencere tabanından aldıkları kuvvetle hızlıca yukarı doğru yükselir ve taşar. Taşmayı önlemek amacıyla sütü tencereye koyduktan sonra tencerenin ağzını tereyağı ile yağlayın. Bunu yaptığınzda kaynayan partiküller tencerenin ağzına ulaştıklarında kendilerinden daha yoğun bir tabakayla karşılaşır ve taşmadan dururlar.

Tencerenin içine cam veya porselen bir malzeme koymak:

Süt pişirme sırasında taşmayı dolaylı yoldan önlemenin bir diğer yolu ise tencerenin içine ısıya dayanıklı porselen bir bardak, ısıya dayanıklı bir cam veya taşma engelleyici bir taş (süt taşı) koymaktır.

Süt alttan kaynamaya başladığında dibinde bulunan süt taşı, porselen veya ısıya dayanıklı cam tıkırtılar çıkarmaya başlar. Oluşan tıkırtılar dikkatinizi çekecek ve sizi ocağa yönlendirecektir. Sütün altını kıstığınızda da taşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Bu yöntemler tabi ki sadece kısa süreli zaman kazanma yöntemleri, siz yine de sütü ocakta bırakıp uzun süre yanından ayrılmayın :)

Kaynayan sütünüzü fırında yoğurt mayalamak için kullanmaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim