Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sütün dibinin tutmaması için ne yapmalı

Sütün dibinin tutmaması için ne yapmalı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Pastörize sütler yerine evinize güvenilir yerlerden doğal süt alıyorsanız, kullanmadan önce sütü kaynatmanız gerekir. Süt kaynatmanın en problemli noktalarından biri de dibinin tutmasıdır. Bazı püf noktalarına dikkat ederek her zaman karşılaşabileceğiniz bu durumun önüne geçebilir, tencerenin dibini tutturmadan sütü kaynatabilirsiniz. 

Kaynamaya başlamış olan sütün altını kısmadan yüksek ateşte pişirmeye devam etmek kısa süre içinde dibinin tutmasına sebep olur. Bunun önlemek için süt kısık ateşte kaynatılmalıdır. Sürekli karıştırmak ve sütü tencereye koymadan önce tencereyi bir miktar su ile çalkalamak da dibinin tutmaması için etkili bir yöntemdir. 

Hem sütün tamamını faydalı bir şekilde tüketmek hem de tencere temizliği ile uğraşmamak için size bir kaç pratik önerimiz daha var.

Çelik tencerede süt kaynatırken:

Süt kaynatmak için en çok tercih edilen tencerelerden biri de çelik tenceredir. Tabanının diğer kısımlarından daha yüksek ısıda olması sebebi ile aslında bu tencere tipi aynı zamanda sütün dibini tutturan en büyük sebeplerden de biridir. Çelik tencerede sütün dibinin tutmadan kaynaması için kesinlikle kısık ateşte ve karıştırılarak pişirilmesi gerekir. 

Süte şeker ilavesi:

Sütün içine bir miktar toz şeker atarak da dibinin tutmasını önleyebilirsiniz. Sütünü açık satılan yerlerden alanlar için son derece faydalı olan bu detay sütün dibini tutmasını engelleyeceği gibi tencerenin temizliği ile geçirilen sürenin de oldukça kısalmasını sağlayacaktır.

Sütünüzü kaynattıysanız ev yoğurdu yapmanın püf noktalarına gelin beraber blogumuzda göz atalım :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim