pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Süt Kaynatırken Dibi Tutmaması İçin Ne Yapılmalı?

Süt Kaynatırken Dibi Tutmaması İçin Ne Yapılmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Süt insanlar için oldukça yararlı bir maddedir. Herşeyin doğalını yiyip içmek istediğimiz gibi sütün de doğalı bizim sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Günümüzde açıkta satılan sütler sağlık açısından hijyen kurallarına uymadığından dolayı oldukça tehlikelidir. Uzmanlar pastorize süt kullanımını önermiyorlar. Bunun yerine günlük taze süt kullanmanız gerekmektedir.

Çiğ sütün kaynatılması gerekiyor fakat pastörize sütte bu durum geçerli değil. Pastörize süt işlem görmüş süt olduğu için kaynatıldığında besin değerlerini kaybediyor.

Çiğ süt alırken bulunduğu ortamın sağlık koşullarına uygunluğuna dikkat etmeniz gerekir.

Günümüz koşullarında çiğ süt bulmak çok zor olmalı. Bunun yerine pastörize tercih edebiliriz.Pastörize süt açıldıktan sonra 2 gün içerisinde tüketilmelidir.Süt oldukça hızlı bozulan bir içecektir.Bu sebeple pastörize sütü dolaba koymayan marketlerden almamanız önerilir.

Pastörize edilmemiş doğal sütleri kaynatma işlemi çok basit işler arasındaki görünse de bir çok insanın kabusudur. Çünkü sütün mikrobunun kırılması için kaynatılmak zorunda olması, bu işlem sırasında tencerenin dibinin tutmasına sebep olur. Dibi sütle tutmuş bir tencereyi eski haline getirmeye çalışmak, mutfakta kabus dolu saatler geçirmelerine neden olur.

Halbuki ufak bir ipucuyla bu durumdan kurtulmak ve tencerenin dibinin tutmamasını sağlamamız mümkün.

Sütü kaynatmadan önce tencerenin dibini ıslatın:

Sütü kaynatmadan önce kullanacağınız çelik tencerenin dibini yaklaşık yarım çay bardağı suyla çalkalayarak, kurulamadan sütü tencereye dökün. Bu yöntem tencerenin dibinin nemli ve soğuk kalmasını sağlayarak sütün tencereye yapışmasını önler.

Süt kaynatırken bir diğer muzdarip olduğumuz konu ise sütün taşması.Bu konuyla ilgili de Rafinera mutfağında kullandığı yöntemleri sizlerle paylaşıyor.

Sütün taşmaması için çare tahta kaşıkta:

Ev hanımlarının karşılaştığı bir diğer sorun olan kaynayan sütün hemen taşması sorununa da tahta kaşıkla çözüm bulabilirsiniz.

​Sütü tencereye koyduktan sonra tencerenin ağzına boylu boyunca bir tahta kaşık koyarak sütün kaynama esnasında taşmasını engelleyebilmek mümkün.

Tencerenin ağzına yağ sürebilirsiniz:

Süt kaynama noktasına geldiğinde partiküllerinin hızlıca tabandan aldığı kuvvetle yukarı yükselmesine engel olamıyoruz ne yazık ki. Fakat taşmayı önlemek amacıyla sütü tencereye koyduktan sonra tencerenin ağzını tereyağ ile yağlıyoruz ve süt tanecikleri kendinden daha yoğun bir tabakayla karşılaştığı zaman durmuş olurlar.

Bu sadece bir anlık kurtarma yöntemi, siz yine de sütü ocakta bırakıp yanından ayrılmayın :)

Tencerenin içine cam veya porselen bir malzeme koymak:

Taşmayı dolaylı yoldan önlemenizin bir diğer alternatifi de; ısıya dayanıklı porselen bir bardak, cam bardak veya süt taşırmaz taşlardan ekleyebilirsiniz.Bu süt kaynadığında size haber verecek ve taşmadan yetişmenizi sağlayacaktır.

Nasıl mı?

Süt alttan kaynamaya başladığında, dibindeki taş, porselen, cam tepkisiz kalmaz. Tıkırtılar çıkararak size haber verecektir. Oluşan tıkırtılar sizi ocağa yönlendirecek ve taşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Sağlıklı beslenmek demek; organik ve katkısız ürünlerle beslenme demektir. Rafinera’nın mutfağında hazırlanan yemekler, günlük, taze ve organik besinlerle hazırlanıyor. Siz de kalori miktarınızı hesaplayarak, kalorinize uygun Rafinera paketlerinden alıp, hayata sağlıklı bir adım atabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim