Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sote Nasıl Yapılır?

Sote Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sote ince ve küçük olarak doğradığımız yiyeceklerin hızlı ve etkili bir şekilde pişirilmesi için hepimizin kullandığı kolay ve pratik bir yöntemdir. Bu yöntem tüm dünyada olduğu gibi bizim mutfağımızda da sebzelerde, etlerde ve çeşitli soslarda sıklıkla kullanılıyor.

Peki lezzetli bir sote kolay ve hızlı bir şekilde nasıl yapılır? Şimdi sizlerle Rafinera mutfağından derlediğimiz sote hazırlığı ve pişirmesi ile ilgili bazı püf noktalarını paylaşalım: 

Sote hazırlama ve pişirmenin püf noktaları:

  • Et sotenin lezzetli olabilmesi için etin en doğru yerinin seçilmesi gerekir. Dananın göğsünden çıkan etler orta yağlı ve yumuşak olduklarından sote için uygunlardır. 
  • Özellikle etli sotelerde etlerin sinirlerinden tamamen temizlenmiş ve taze olmaları gerekir.
  • Tavuk sote için tercih edilmesi gereken en güzel kısım tavuğun butudur. Kemiksiz olarak almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Sote tarifi için kullanacağınız et ve sebzelerin aynı sürede pişmeleri için eşit boyutlarda kesmeye özen göstermelisiniz.
  • Tavanıza ekleyeceğiniz az miktarda yağ ile soteleme sırasında malzemelerin yapışmasını engelleyebilirsiniz. Ancak yapışmaz bir tava kullanıyorsanız yağ ilave etmenize gerek yoktur.

  • Soteleme sırasında malzemeleri sürekli karıştırmalısınız. Sürekli karıştırmak, yiyeceklerde besinin öz suyunun dışarı çıkmasını engeller ve bu sayede besin öğelerinin muhafaza edilmesini sağlamış olursunuz.
  • Sotenize domatesleri yüksek ateşte pişmesi gereken malzemeleri pişirmeyi tamamladıktan sonra eklemelisiniz. Domatesleri ekledikten sonra düşük ateşe geçiniz ve malzemeler suyunu çekene pişirmeye devam ediniz; bu sotenizin daha lezzetli olmasını sağlar.
  • Damak tadınıza göre kullanacağınız baharatlar da lezzetli bir sote yemeği yapmanıza yardımcı olur.

Et sote yapmanın püf noktalarından biri de etin lezzetini kaybetmemesi için mühürleme işlemi yapmanızdır. Peki, mühürleme işlemi nasıl yapılır? Cevabı et nasıl mühürlenmeli konulu blog yazımızda:)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim