Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Somon Balığı Pişirme Teknikleri ve Püf Noktaları

Somon Balığı Pişirme Teknikleri ve Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Özelikle omega 3 bakımından çok zengin olan somon balığı kılçıksız, etli ve yağlı yapısı ile hem besleyici, hem de doyurucu bir deniz ürünüdür. Pembeye yakın rengiyle dikkat çeken somon aynı zamanda diğer bazı balıkların aksine her türlü pişirme tekniğine uygun da bir malzemedir.

Somon kullanarak sofralarınıza renk katacak birçok farklı yemek hazırlayabilirsiniz. Somon balığı tariflerinden daha lezzetli sonuçlar almanız için pişirme tekniklerini ve bunların püf noktalarını sizler için derledik:

Fırında somon kuşkusuz en popüler pişirme yöntemi. Fırınlamadan önce balığı alüminyum folyoya sarabilirsiniz, bu somonun daha sulu olmasını sağlayacaktır. Balığı doğrudan yağlı kağıt serili fırın tepsisine ya da cam kaba da yerleştirebilirsiniz. Somon 200 derecede fırında yaklaşık 10 dakikada pişer. Balığın kuyruk tarafı daha incedir, 8 dakika fırınlamak yeterli olacaktır.

Somonların üzerini limon kabukları ve defne yaprağı ile süsleyerek de fırına verebilirsiniz. Taze çekilmiş karabiber de somona harika bir tat verecektir.

Somon ızgara yapıldığında da son derece lezzetli bir balık. Pişirmeye derili kısmı aşağıda başlarsanız, balık zaten yağlı olduğundan ekstra yağa ihtiyacınız olmayacaktır. Balığın her bir tarafını ızgaranın ısısına ve yapacağınız filetonun veya dilimin kalınlığına göre 4-7 dakika arası pişirebilirsiniz. Piştiğini kahverengine dönen yüzeyinden anlayabileceğiniz gibi çatal yardımıyla da kontrol edebilirsiniz.

Mangalda balık için de somon kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu balığın yağlarının mangal kömürüne damlamasını engellemektir. Somon yağının damlaması ateşin harlanmasına ve balığınızın kurumasına sebep olabilir. Mangalın üzerine bir folyo sererek veya kömürlerin köz haline geldiğinden emin olarak önlem alabilirsiniz.

Somonu tavada pişirecekseniz ise yapışmaması için teflon veya seramik tava kullanmanızı öneririz. Balığın her bir yüzünü 3-4 dk pişirmeniz yeterli olacaktır. Balığın yağını salmaya başlaması pişmeye başladığının bir göstergesidir. Piştiğini ise renginin kahverengine dönmesinden anlayabilirsiniz.

Somon füme de kesinlikle en sevilerek tüketilen somon çeşitlerinden birisi. Bu leziz malzeme ile harika bir somonlu kabak terin hazırlamaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim