Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Soğan Soymanın Püf Noktaları

Soğan Soymanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Damağımızda bıraktığı tat bir yana vücuda olan faydaları da soğanı sofralarımızdan hiç eksiltmemiz gerektiğini gösteriyor. Soğan; yağ yakıcı, damarları açıcı, idrar ve ödem söktürücü olduğu için zayıflamaya da katkı da bulunuyor.

Soğanı kat kat yapısından dolayı soymak ve doğramak zor bir iştir. Bu yüzden sizler için soğan soymanızı kolaylaştıracak püf noktaları araştırdık :)

Soğan Nasıl Kolay Soyulur?

 • Soğanların kolay soyulması için öncelikle baş kısımlarını kesin ve ardından suda bekletin. Böylelikle soğanların kabukları yumuşayacak ve çok kolay soyulacak.
 • Eğer soğanı suda bekletecek kadar zamanınız yoksa, soyacağınız soğanın üzerine sıcak su dökün ve 1-2 dakika bekleyin soğanın kabukları yumuşayacak soyumu kolaylaşacak.
 • Soğan soyarken soğanın dış kabuğu ile beraber içteki birkaç katmanı da çoğu zaman çöpe gidiyor. Bu kaybı önlemek için ilk olarak soğanın başını değil arka kısmını kesin. Böylelikle en dıştaki kabuk hafif bir hareketle kolayca soyulabilir.
 • Soğanları kolay soymanın bir başka yolu da soğanın hem baş hem de arka kısmını kesip ortadan ikiye bölmekten geçiyor. Bu şekilde kabuk çok daha kolay soyuluyor.
 • Soğanın baş kısmını kestikten sonra 10-15 dakika sirkeli sıcak suyun içine bekletmek de soğan kabuklarının kolayca soyulmasını sağlayan yöntemlerdendir.

Soğan Soyarken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

Soğan besleyici bir gıda olmasının yanı sıra aromatik özelliğe ile de türk yemeklerinin vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Soğanın kendine has aromasını veren ise yapısındaki kükürtlü maddeler ve sülfür içeren aminoasitlerdir.

Soğanda bulunan sülfürlü aminoasitlerden biri olan ” SI propenylcysteine sulphoxide ” maddesi soğan kesildiğinde çözünmeye başlar. Bu sülfürlü aminoasitin bileşenlerine ayrılması, gözü tahriş eden 'proponal-S oxit' adlı kısmını ortaya çıkarır. Ayrışan madde havada yayılır ve göze temas eder. Bu maddenin içindeki sülfürik asit gözün yanmasına sebep olarak göz yaşarmasını meydana getirir. Ayrışan maddeler ve bileşenleri soğan biraz ısıtıldığında dahi yok olurlar. O yüzden bu göz yaşarması sadece doğrama esnasında ortaya çıkar.

Soğan Doğrarken Gözlerin Yanmaması İçin Neler Yapılabilir?

 • Soğan soyarken ya da doğrarken gözlerinizin yanmaması için öncelikle soğanı ikiye bölün ve bir miktar suyun içinde bekletin. Suda bekleyen soğanın acı suyu hafifleyeceği için soyarken veya doğrarken gözler yaşarmaz.
 • Soğanları musluğun hemen dibinde ve su akarken soyun. Bu şekilde soğan içindeki göz yaşarmasına sebep olan maddelerin hava ile teması en aza indirilmiş olur ve gözleriniz rahatsız olmaz.
 • Soğanın acılığını almak için soğanı soymadan önce 1-2 saat buzdolabında bekletin. Böylece soğuk soğanı doğrarken gözleriniz yanmaz ve yaşarmaz.
 • Diğer bir yöntem olarak soğanları açık pencerenin önünde doğramak tavsiye edilir. Burada amaç soğanın acı kokusunun mutfağa yayılmasını önleyerek pencereden dışarı çıkışını sağlamaktır.
 • Soğan doğrarken sadece ağızdan nefes alınması veya ağızda bu esnada kesme şeker, limon, ekmek vb. bulundurulması soğan içindeki sülfür gazının vücuda alınmasını engeller. Böylece göz yaşarmaz.
 • Ağza bir yudum su alıp suyu yutmadan soğanı doğramanın da gözleri yaşartmadığı söyleniyor.

Soğan hakkında daha detaylı bilgiye soğanın bilmediğimiz kullanım alanları yazımızdan ulaşabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim