Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şekersiz Tatlılar, Diyet Tatlı Önerileri

Şekersiz Tatlılar, Diyet Tatlı Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

En çok tüketilen besinlerden olan beyaz şeker maalesef sağlığımızı olumsuz etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Peki şeker nedir?

Şeker, şeker kamışı veya şeker pancarı gibi bitkilerin fabrikalarda işlenerek şeker kısımlarının ayrıştırılması ile elde edilir. Kaynakları doğal besinler olmalarına karşın, rafine şeker tek başına, yani bitkideki diğer besin ögeleri olmadan alındığında faydalı değildir, sadece boş bir enerji kaynağıdır.

Un, yağ, ceviz, fıstık, kaymak gibi diğer besinlerle karıştırılan şekerli tatlıların kalori değerleri çok yüksek olur. Farkında olmadan harcadığınızdan çok daha fazla kalori almış olursunuz.

Şekerin zehir etkisi yaratmaması için dengeli ve yerinde kullanılması gerekir. Peki tatlı ihtiyacını nasıl karşılamalısınız?

  • Duyduğunuz tatlı ihtiyacını doğru şekilde yönlendirmeyi öğrenin. Eğer tatlı bir şeyler yemeye karar verdiyseniz, seçiminizi doğal karbonhidrat kaynaklarından yapılan şeker ilavesiz veya şekersiz tatlılardan yana kullanmalısınız.
  • Diyet tatlı tariflerinde günlük vitamin ve minerallerin belirli bir dengede olması son derece önemlidir. Şeker yerine doğal marmelatları, veya iyi bir antioksidan olan, kilo vermeye de yardımcı pekmez kullanın. Pekmez yağ da içermez.
  • Damak zevkinize göre kontrollü miktarlarda tarçın, karanfil, zencefil ve bal gibi aromatik doğal tatlılardan ekleyin. Bu lezzet ajanları aynı zamanlarda şeker hastalıklarının önlenmesine, hazımsızlığa, mide bulantısına hatta migrene bile iyi gelen besinlerdir.
  • Tatlılarınızda şekersiz lezzetler elde etmek için evde kendi sıktığınız şekersiz doğal meyve sularını kullanın.
  • Bitter çikolata kullanın. Bitter çikolata kan şekerinizi kontrol altında tutar, dolgunluk hissi vererek yağlı, tatlı ve tuzlu isteğini azaltır, hatta serotonin salgılatması sebebiyle stres hormonlarının seviyesini azaltarak rahatlamanıza da yardımcı olur.
  • Tabii ki sağlıklı diyet tatlılar için mükemmel bir diğer seçenek de, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak yoğurda ekleyebileceğiniz taze ve kurutulmuş meyveler. Bu yoğurtlara hurma veya akçaağaç şurubu da ekleyebilirsiniz.

Bu kadar tatlıdan bahsetmişken sizler için hazırladığımız, tatlı krizi anında imdadınıza yetişecek, sağlıklı ve şekersiz tatlı tariflerimizden biri olan kuru meyveli tarçınlı yulaflı kurabiyenin nasıl yapıldığına da bir göz atmalısınız!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim