Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şekersiz Tatlı Yapma Önerileri

Şekersiz Tatlı Yapma Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Neden Şekere İhtiyaç Duyuyoruz?

En çok tüketilen besin maddelerinden olan beyaz şeker maalesef sağlığınızı olumsuz etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarmakta. Peki neden şekeri yedikçe yemek istiyoruz?

Beynimiz hoşumuza giden bir şey olduğunda dopamin salgılar. Fazla şeker tükettiğimizde de bu nörokimyasal salgı beynin ödül merkezinin uyarılmasını arttırır ve zamanla aynı zevki alabilmek için daha fazla şeker tüketmek ister hale gelir. Bu sebepten dolayı da şeker tüketiminizi sınırlandırmanız en doğrusu olacaktır. Diyet yapıyorsanız ya da diyabetik herhangi bir hastalığa sahipseniz konunun önemi elbette daha da artıyor.

Şeker Kullanmadan Tatlı İhtiyacınızı Nasıl Karşılarsınız?

  • Günlük vitamin ve minerallerin belirli bir dengede olması son derece önemli olduğundan, şeker ve kimyasallar yerine, doğal marmelatları ve iyi bir antioksidan olan, kilo vermeye yardımcı aynı zamanda da yağ içermeyen pekmezi kullanın.
  • Damak zevkinize göre kontrollü miktarlarda tarçın, karanfil, zencefil ve bal gibi aromatik doğal tatlılardan ekleyin. Bu lezzet ajanları aynı zamanlarda şeker hastalıklarının önlenmesine, hazımsızlığa, mide bulantısına hatta migrene bile iyi gelen besinlerdir.
  • Tatlılarınız için evde kendi sıktığınız şekersiz doğal meyve sularını kullanın.
  • Kan şekerinizi kontrol altında tutan, dolgunluk hissi vererek yağlı, tatlı ve tuzlu isteğini azaltan, beyin gücünü arttıran ve serotonin salgılatması sebebiyle stres hormonlarının seviyesini azaltarak rahatlamanızı sağlayan bitter çikolata kullanın.
  • Tabii ki sağlıklı diyetler için mükemmel bir seçenek olan uzun sürek tok kalmanıza yardımcı olan yoğurtların içerisine taze ve kurutulmuş meyveler, hurma veya akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz.

Şeker Tüketimini Azaltmanız İle;

  • Cildinizin yaşlanmasını geciktirmiş,
  • Kilo kontrolünüzü sağlamış,
  • Ani ruh hali değişimlerinizi engellemiş,
  • Bağışıklık sisteminizin gücünü arttırmış,
  • Gün içerisinde yaşadığınız zihin bulanıklıklarını gidermiş olursunuz.

Bu kadar tatlıdan bahsetmişken sizler için hazırladığımız, tatlı krizi anında imdadınıza yetişecek, lezzetli ve gurme tarifimiz kuru meyveli tarçınlı yulaflı kurabiyenin nasıl yapıldığına bir göz atmalısınız!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim