pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şeker Yerine Kullanılan Doğal Tatlandırıcılar

Şeker Yerine Kullanılan Doğal Tatlandırıcılar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hemen hemen her yemekte az da olsa kullandığımız beyaz şeker vücudumuz için çok da masum bir madde değil. Beyaz şeker deyip geçmemek gerek. Az bile kullanıyor olsanız sağlığınıza hemen olmasa da, uzun vadede olumsuz anlamda büyük etkileri oluyor.

Beyaz şekerin sağlığımıza herhangi bir yararı yok, bunu zaten artık çok iyi biliyoruz.

 

Tüm bunları düşündüğümüzde ise beyaz şeker tercih etmek yerine kullanabileceğimiz daha sağlıklı doğal tatlandırıcılar da var. Üstelik herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan tamamen doğal, sağlıklı tatlandırıcılar. Ayrıca şeker kullanımı yasaklanan, diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyor bu doğal tatlandırıcılar diyebiliyoruz. Fakat ne kadar önerilse de diyabet hastaları doktor önerileriyle kullanmalıdırlar.

 

Şimdi sizlere, adı sebebiyle ne kadar sevimli görünse de beyaz şekerin sağlımızı tehlike altında bırakıp vücuda olan olumsuz etkilerinden bahsedelim;

Beyaz şekerin vücudumuza zararları nedir, hiç düşündünüz mü?

  • Şekerin sindirimi çok kolay olduğundan hızlı bir şekilde kana karışarak, kanda şeker dengesini bozuyor, bu dalgalanmalar da insülin dengesini bozarak zamanla vücutta çeşitli hastalıklarla kendini gösteriyor.
  • Fazla şeker tüketimi kan şekerinde ani dalgalanmalar yarattığı için, bu dalgalanmalar vücudumuza halsizlik, karamsarlık ve sinirlilik durumu olarak yansıyor.
  • Beyaz şeker kullanımı iştahı kapatır. Bu sebepten dolayı besin tüketimini azaltıp, vücut için gerekli vitamin ve mineralleri alamamış oluyoruz.
  • Diş çürümeleri ve yaşlılığı hızlandıran şeker, vücuttaki E vitaminini de azaltır.

 

Bunun gibi saymakla bitiremeyeceğimiz zararları bulunuyor vücudumuza. Ama biz yine de tatlı yiyelim, tatlı konuşalım mantığıyla şekerden kendimizi uzaklaştıramıyoruz :)

Ağzınızın tadı bozulmasın diyerek, Rafinera sizler için beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcıları araştırdı;

Bal

Bal ağzımızı tatlandırmasının yanı sıra, içine konulduğu çayın, tatlının hatta yemeklerin tadına tat katmasının dışında, besleyici özelliğiyle de bilinmektedir.

Bal vücudumuzda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle büyük rol oynar. Doğal bir ilaç olan bal, antibiyotik ve antiseptiktir. Enerji seviyesini yükseltme etkisiyle bilinen bal, vücudu güçlendirir, idrar söktürücü özelliğiyle de tanınır.

Piyasada, tezgah altı dediğimiz; katkı maddesi kullanılan ( şekerle tatlandırılan ) ballar saymış olduğumuz özellikler dışında kalır. Tercih edeceğiniz ballar işlenmemiş ve organik olmalıdır.

Panela

Latin Amerika ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketilen Panela adı verilen tatlandırıcı, bal gibi olumlu etkilere sahiptir. Özellikle bazı hastalıklar için etkisi oldukça fazladır. Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Kalsiyum, potasyum gibi önemli mineralleri panela içeriyor, beyaz şekerde bu mineraller bulunmuyor.

Kamış Pekmezi

Kamış balı olarak da bilinen kamış pekmezi, şeker kamışından elde edilir ve yapı itibarıyla bala benzer. Fakat bala göre, daha koyu renkte ve tat olarak da acıdır. Düzenli olarak tüketilmesi kansızlık hastalığını azaltarak, yorgunluk ve stres gibi sorunları ortadan kaldırır.

Stevia

Türkiye'de şeker otu olarak bilinen stevia, Paraguay ülkesine özgü bir bitkidir. Doğal bir tatlandırıcı olan stevianın kalorisi olmadığı için, kilo problemi yaşayanlar tarafından tercih edilmektedir. Şeker kullanmanız gereken her yerde, stevia kullanabilirsiniz. Doğallığı sebebiyle herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Cildi besleyerek, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini en aza indirir. Bağırsak ve mide floransını koruduğu bilinen stevianın, vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmez. :)

Biz sizleri düşünerek hazırlamış olduğumuz tatlılarda şeker yerine doğal tatlandırıcılar kullanıyoruz.

Rafinera mutfağında stevia ile hazırlamış olduğumuz Fit Kabak tarifini siz de kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim