Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebzeleri Sevdirecek Öneriler

Sebzeleri Sevdirecek Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebzelerin her biri ayrı ayrı şifa kaynağıdır; kanserden diyabete, kalp cilt ve sinir sistemi hastalıklarına karşı birçok faydaları vardır. Sınırsız faydalarına rağmen sebze yemekleri hala bazıları için ilk tercih değildir. En klasik problemlerden birisi de “çocuğuma bir türlü sebze yediremiyorum” klişesidir.

Sağlıklı bir diyette önemli yeri olan sebzelerin faydalarından mahrum kalmamak için onları farklı yöntemlerle hazırlayıp sunarak çekici hale dönüştürebilirsiniz.

Sebzeleri sevdirecek önerilerimiz:

  • Sebzeleri yemekte tüketmek istemiyorsanız, taze sebze suyu sıkıp içmeyi deneyebilirsiniz
  • Severek tükettiğiniz makarna ve çorba gibi yemeklerin içerisine sebze koymaya başlayarak tüketeceğiniz sebze miktarını zamanla arttırabilirsiniz.
  • Etli yemekleri seviyorsanız içerisine et konulabilen dolmaları veya bol sebzeli güveçleri tercih edebilirsiniz.
  • Hemen hemen herkesin sofrasından salata eksik olmaz. Sebze tüketimini arttırmanın en güzel yöntemlerinden biri bol bol mevsim salatası tüketmektir.

  • Patates gibi özellikle çocukların sevdiği pürelerin içerisine diğer sebzeleri de ekleyebilir, böylece onların sebze tüketimi arttırabilirsiniz.
  • Tadını sevmediğiniz sebzeleri köftelerin içinde rendelerek değerlendirebilirsiniz. Bu yöntemle hem baskın bir sebze tadı almaz,hem de sebzelerin faydalarından mahrum kalmazsınız.
  • Sebze yemeklerini yumurta ile zenginleştirerek, hem yumurtadaki demirden faydalanabilir hem de günlük protein ve lif ihtiyacınızı dengeli bir şekilde karşılayabilirsiniz.
  • En sevdiğiniz sosları bir de kıtır olan sebzeler ile dip şeklinde deneyebilirsiniz.

Sebze yemeklerin lezzeti kadar görselliği de önemlidir. Rengini kaybetmeden sebzeleri pişirebilmek için birkaç önerimiz var :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim