Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze ve Meyveleri Uzun Ömürlü Tutmanın Sırları

Sebze ve Meyveleri Uzun Ömürlü Tutmanın Sırları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

---Tüketeceğimiz yiyecekleri buzdolabına koysak da kısa sürede tazeliklerini yitirmeye başlamasını engelleyemiyoruz. Mutfaktaki yiyeceklerin hem daha uzun süre hem de daha taze korumasını sağlayacak pratik önerilerimiz var :)

Taze Baharatlar

Taze nane, dağ kekiği, fesleğen gibi otları dallarındayken iple bağlayıp asarsanız, taze otlarınız yumuşamadan kurur ve baharatlara dönüşür.

Meyveler

Çilek, çürümeye ve ezilmeye en yatkın meyvelerden biridir. Buzdolabına koymadan önce 10'a 1 ölçüde su ve sirke karışımı hazırlayıp, çilekleri bu karışımla yıkarsanız, çilekler hem dolapta hem de buzlukta daha uzun süre durabilir.

Elma, çürüyen elmaları taze elmaların yanından hemen ayırmalısınız. Çünkü çürüyen elmalar diğer elmaların çabuk bozulmasına neden olur. Bu nedenle elmaları kısa süreli aralıklarla kontrol etmeyi unutmayın.

Muz, buzdolabına konulduğunda birkaç saat içerisinde kahverengi ya da siyah bir hal almaya başlar. Çünkü soğuk hava muzun içinde bulunan bir enzimi harekete geçirerek, kabuğundaki fenollerin polimerleşmesine neden olur.

Eğer siyah kabuklarla karşılaşmak istemiyorsanız, muzları buzdolabına koymadan önce saklama kabına koyarak, direkt soğuğa maruz kalmalarını önleyebilirsiniz.

Çok olgunlaşmış muzları ise atmayı düşünmeden önce size küçük bir ipucu verelim: Bu muzları kabuklarını soyup dilimledikten sonra buzluğa atın ve muzlu tatlılar yaparken gönül rahatlığıyla kullanın.

Dut, üzüm, çilek, böğürtlen, ahududu gibi salkımlı meyveleri önce 50 derecelik bir suda 30 dakika kadar bekletin. Sonra yıkayın ve saklayın. Sıcak su, yiyeceklerin üzerinde küf yapacak mikroorganizmaları öldürür ve meyvelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar.

Domates, muhafazasında en çok yapılan hata domatesleri buzdolabında saklamaya çalışmak. Soğuk hava, domateslerin hem tadını kaybetmesine hem de birkaç gün içerisinde tüm yapısının bozulmasına neden olur.

Domateslerin tazeliklerini koruyabilmesi için en doğru saklama yöntemi, kağıt havlu serili bir kabın içerisine, sapları yukarıya gelecek şekilde domatesleri koymak. Burada atlanılmaması gereken püf nokta ise sapların yukarıya gelmesi çünkü çürüme genellikle sap kısmından başlar. Ayrıca doğrudan güneş ışığından ve sıcaktan da uzak tuttuğunuz sürece, domatesleriniz en az 1 hafta tazeliğini korur.

Sebzeler

Patates, daha uzun süre dayanmasını istediğiniz patateslerin sırrı elmada. Patateslerin yanına koyacağınız elmalar hem patateslerin yumuşamasını önler hem de patatesleri taze tutar.

Kuşkonmaz, eğer kuşkonmazların daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız, altlarından biraz kesin ve bir bardak su dolu kavanozun içine çiçek gibi yerleştirin. Üzerine poşet geçirin ve bu şekilde buzdolabına koyun. 1 hafta daha taze kalacaktır.

Yeşillikler, buzdolabında tazeliğini yitirmeye başlamış, buruşmaya yüz tutmuş olan yeşillikleri, tekrardan canlandırma şansınız olduğunu biliyor muydunuz? Hem de bu yöntem çok basit. Yeşilliklerin yapraklarını içi buzla doldurulmuş büyük bir kabın içerisine koyun ve bir süre karıştırın. 1-2 dakika içerisinde canlanmaya başladıklarını göreceksiniz.

Mantar, plastik poşetler ya da kaplar mantarların nem almasına, böylece bozulmasına neden olur. Bu nedenle mantarların daha uzun süre taze kalması için kağıt poşet ya da kese kağıdı tercih edin. Buzdolabında ya da dışarıda saklayabilirsiniz.

Soğan, file ya da çorap kullanarak soğanları koruyabilirsiniz. Çünkü soğanların daha uzun süre taze kalması için birbirine değmemesi gerekir.

Lifli yeşillikler, hem tazeliği hem de besin değerleri göz önünde bulundurulduğunda, bu tür sebzelerin 1-2 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Eğer siz daha uzun süre korumak istiyorsanız, yıkanmamış yaprakları kağıt havlu ile sarın. Sardıktan sonra cam kaplar içerisinde buzdolabına yerleştirin. Böylece nemle buluşmalarını önleyerek, bozulmalarını engellemiş olursunuz.

Sebzelerinizi ilk günkü tazeliklerini koruyarak muhafaza ettiniz. Sırada bu canlı renkleri kaybetmeden yemek pişirmek varsa, buyrun yazımızı okuyun :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim