pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze Tüketiminin Faydaları

Sebze Tüketiminin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin şartlarından biri kesinlikle sebze tüketmektir. Besin ve vitamin açısından değeri çok yüksek olan sebzeler, gerek sindirim gerekse bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalıdır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitamin gibi pek çok şeyi içerirler. Diyet döneminde de sebze tüketimi çok önemli ve menülerde mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Elbette vücudunuzun ihtiyacı olan kalori miktarına paralel oranda olmalıdır. İhtiyacınız olan günlük kalori miktarını Araçlar sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.

Pişirerek yemeklerini afiyetle yediğimiz sebzeleri, çiğ olarak yemeyi düşündünüz mü?

Çiğ deyince aklımıza hemen bir oradan koşarak uzaklaşma hissi gelmesin :)

Çiğ olarak anlatmak istediğimiz aslında, sebzelerin direk ısıya maruz kalmadan taze ve canlı bir şekilde tüketilmesidir.

Sebzeler ısıyla karşılaşınca, içlerinde bulunan vitamin mineral gibi vücudumuz için değerli enzimleri ısıyla birlikte kaybediyor.

 

Daha fazla enerji almak, dinç olmak istiyorsanız sebzeleri çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Düşük kalorili çiğ olarak tükettiğiniz sebzeler hem gereğinden fazla yemek yemenizi engeller, hem de az kaloriyle bol enerji depolamanızı sağlar.

Vücudumuzda enerji miktarımız ne kadar düşükse o kadar yeme ihtiyacı duyuyoruz ve kendimizi olduğundan da yorgun hissediyoruz. Çiğ sebze yiyerek enerji oranımızı artırıp halsizlik ve fazla yeme sorununu da ortadan kaldırmış oluruz.

Çiğ olarak yediğimiz besinlerin vücudumuza faydalarını ne kadar yazsak azdır.
Tüm sebzelerin kendi içlerinde görev dağılımları vardır. Kalp, kanser, şeker, tansiyon gibi önemli ve çeşitli hastalıklardan korunmak için çiğ sebze tüketimini artırabiliriz. Ayrıca bu besinleri tüketirken artan tükürük, dişlerin arasında kalan besin parçalarını temizlerken diş çürümelerini de engelliyor.

İstisna olarak; pişmiş ve işlem görmüş domateste bulunan likopen gibi bazı antioksidon maddeler çiğ bir domatese göre daha fazla bulunur. Domates dışında tüm sebzeleri çiğ ya da buharda pişmiş olarak tüketmeniz sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

Sebzeleri çiğ olarak bol miktarda tüketmek isterseniz en kolay yol olarak sularını içebilirsiniz. Sebze sularından örnek vermek gerekirse;

  • Lahanada kalori miktari oldukça düşüktür.
  • Lahana suyunun uzun süre tok tutma etkisi vardır.
  • Kilo kaybı için lahana suyunu yemeklerden önce ve sonra içebilirsiniz.
  • Lahana suyu diyabet riskini azaltmasının yanı sıra cildiniz için en iyi besinler arasındadır.
  • Salatalık kereviz gibi sebzelerin suyunu sıkarak limon, nane, zencefil gibi malzemelerle çok az miktarda meyve ile tatlandırarak kendinize düşük kalorili bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.

Sebzeleri çiğ tüketmek dışında sağlıklı pişirme yöntemi var mıdır?

Bazı sebzeleri de pişirmeden yiyemiyoruz :) Pişirme alternatifleri arasında en sağlıklı yöntemleri bilmek, sebzelerinin besin değerlerinin düşmemesini sağlayacaktır.

Sebzelerin canlılığını ve tazeliğini öldürmeden çiğ tüketmek dışında, buharla pişirerek ya da tavada hızlı soteleyerek de tüketebilirsiniz. Bu yöntemlerle sebzeler canlılığını ve vitaminlerini kaybetmeden sağlığınız için oldukça yararlı besinler haline gelecektir.

Böylece sebzelerle kendinize eşsiz lezzette yemekler hazırlayabilirsiniz. Rafinera mutfağından sebze ile yapılan gurme tarifler işinizi kolaylaştırabilir.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim