Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze Standında Çaresiz Kalanlara: Sebze Seçme Sanatı

Sebze Standında Çaresiz Kalanlara: Sebze Seçme Sanatı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenmenin en önemli ve en bilinen yolu bol ve çeşitli sebze tüketimi. Sebzelerin taze olup olmadıklarını, kalitesini dışarıdan bakarak anlamak mümkün. Bunun için yalnızca birkaç püf noktaya ihtiyacınız var. Tabii ki taze sebze seçimi için öncelikle sebzeleri tanımalısınız. Hangi mevsimde hangi sebze tüketilmeli? Sebzenin taze olduğu nasıl anlarız? Seçimlerinizi bu sorulara verdiğiniz yanıtlar doğrultusunda yaptığınız takdirde hem lezzet hem de sağlık açısından kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Domates:

Ağır, rengi kırmızı ve ince kabuklu olanları tercih edilmeli. En lezzetli domates, güneşte olgunlaşan ve yaz aylarında toplanan domatestir. Olgun ve iyi domatesin tepe kısmında yeşil çizgiler görünür.

Salatalık:

İyi salatalık; kısa, parlak ve dümdüz olmalıdır. Ne kadar büyürse o kadar yumuşar, tatsızlaşır. Pütürlü olmamalıdır. Sapı yeşil olması da taze olduğunun göstergesidir.

Patlıcan:

Rengi siyah olmalı ve tutulduğunda elinize bulaşmamalıdır. Çünkü eğer patlıcan dışa renk veriyorsa ilaçlanmıştır.

Soğan:

Kokusuz ve sert olmalıdır. Tam tersi durumda filizlendiğini bilmelisiniz ki bu da soğanın sıkı ve çıtır olmadığını gösterir. Görüntü açısından tercih edilmez.

Patates:

Patatesin taze olup olmadığını anlamak çok basit. Baş parmağınızla hafif baskı yaptığınızda kabuk kolayca soyuluyorsa, rengi de sarıysa bu patatesin taze, lezzetli ve sağlıklı olduğunu gösterir. Aşırı gübrelenmiş patateslerin iç kısımları kararır ve şekilleri bozuktur. Ayrıca patateslerin filizlenmemiş olmaları da oldukça önemlidir.

Kereviz:

Kereviz alırken renginin soluk yeşil olmasına dikkat etmelisiniz. Kereviz ne kadar soluk renkli ise o kadar taze olduğu anlamına gelir. Yüzeyi çatlamamış ve pürüzsüz olmalıdır.

Sarımsak:

Sarımsağın dişleri zarar görmemiş ve gevrek olmalıdır. Elinize alın ve kontrol edin. Hafif esnek olması taze olduğunu gösterir. Ayrıca sapları kesilmemiş bir şekilde almanız ve saklamanız sarımsağın raf ömrünü uzatacaktır.

Karnabahar:

Taze yeşil yapraklarla çevrili, çiçekleri lekesiz ve parlak olan karnabahar tazedir.

Havuç:

Havuç yumuşamamış ve pörsümemiş, gövdesinde yarıklar olmamalıdır. Bu şekildeki havuç tazedir.

Lahana:

Lahananın dışa yakın yaprakları beyaza yakın açık yeşil renkte ve sık olanları tercih edilmelidir.

Sebzelerin seçimi kadar onların muhafaza yöntemleri de oldukça önemli. Dilerseniz işinize ne kadar yarayacağınıza inanamayacağınız püf noktalarımızı ‘Sebze ve meyveleri uzun ömürlü tutmanın sırları’ yazımızdan takip edebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim