Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kendimiz ve sevdiklerimiz bizim için son derece önemlidir. Herşeyin en iyisine sahip olmak isteriz.

Peki gıda alışverişlerinde marketten ve manavdan aldığınız besinlerde, aynı özeni gösteriyor muyuz? Bir manav alışverişinizde en taze, en sağlıklı ürünleri seçmeye ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Sebzelerin dünyası çok başkadır. Onlar bizim doğal tedavi edici ilaçlarımızdır. Bu sebeple taze ürünleri tüketmeliyiz. Çünkü sebzeler dalından koparıldıktan sonra besin değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılayabilmeleri için taze olmaları gerekmektedir.

Sebzelerin de dili var. Üstelik bize tazeliklerini ele veren bir kaç ipucu veriyorlar.

Rafinera sebzeler konusunda yapmış olduğu araştırma sonucunda, besinlerin tazelik özellikleri hakkında ipuçlarını sizlerle paylaşıyor.

Her gün evimizde tükettiğimiz sebzelerin tazeliklerini nasıl anlayabiliriz gelin birlikte göz atalım;

Domates : Domatesler dalından olgunlaşmadan koparıldığında bizim için faydalı olmazlar. Domatesin kendine has taze ve çok güzel bir kokusu vardır. Domates seçerken domatesleri ve domates sapını koklayın. Eğer güzel kokuyorsa domates taze ve tüketilmesi uygundur. Kokusuzsa tazeliğini kaybetmiştir. Domates ne kadar ağırsa suyu o kadar fazladır. Seçeceğiniz domatesler güzel kokulu, ağır, kabukları ince ve ezilmemiş olmalıdır.

Salatalık : Tazeliği konusunda en kolay fikir sahibi olacağınız besin salatalıktır. Kabuk rengi koyu, salatalık da çok sertse taze demektir. Sararmış esneyen salatalıklar, besin değerleri ölmüş bayat salatalıklardır.

Limon : Mutfağımızın vazgeçilmezi limon. Her an hayatımızda olan limonun tazeliği nasıl anlaşılır diye düşündünüz mü hiç?

Limon kendi boyuna oranla daha ağır olmalıdır. Limonun suyu ne kadar fazlaysa o kadar taze demektir. Suyu olmayan limon bayattır. Limonu 3 hafta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Limon seçerken ağır, üzerinde lekeler olmayan ve parlak olanları seçmelisiniz.

Taze Fasulye : Fasulyeyi kraker gibi düşünün. Ortadan ikiye ayırdığınızda kıtır kıtır bir şekilde kırılıyorsa bu fasulyenin tazeliğini gösterir. Esneyen kırılmakta zorlanan fasulyeler tazeliğini kaybetmiş, besin değerleri ölmüştür, tercih etmeyiniz.

Patlıcan : Patlıcanın tazeliğini kontrol etmek için elinize alın ve hafifçe sıkın, bıraktığınızda patlıcan eski halini alıyorsa tazedir.

Patlıcan seçerken küçük ve olgunlaşmamışları tercih edin. Sıkı, pürüzsüz ve kahverengi lekeleri olmayanları alın. Patlıcana acı tadını veren çekirdekleridir. Patlıcan ne kadar büyük olursa çekirdeklerde o kadar büyük olur ve tadı acı olur.

Közleme yapacağınız patlıcanlar kalın ve közleme yapılan kaba uygun büyüklükte olmalıdır, karnıyarık ya da imam bayıldı için kullanılacak patlıcanlar daha ince ve orta boyda olmalıdır.

Brokoli : Taze brokolilerin yaprakları canlı koyu yeşil renktedir ve sapları sıkıdır. Brokoli seçerken ; çiçeklerinde sararma olanları, yoğun kokuya ve gevşek yapıya sahip olanları almayın, bunlar besin değerlerini kaybetmiş bayat brokolilerdir.

Patates : Patatesleri kullanım alanlarına göre seçin. Seçeceğiniz tüm patateslerin dışının pürüzsüz, düzgün şekilli, kararmamış ve darbe almamış olmasına özen gösterin.

Sert ve ince parlak kabuklu olan patateslere yeni patates diyoruz. Bu patatesleri haşlama ve salatalar için kullanın.

Satın alırken kızartmalık ve yemeklik patates olarak ayırın. Yemeklik patatesler daha yumuşak olurlar, çabuk pişmesi ve yumuşak olması için. Kızartmalık patatesler daha lezzetlidir fakat yapı itibariyle daha sert olduğu için geç pişer.

Biber : Biber alırken sert ve parlak renkte olmasına özen gösterin. Taze biberler çıtır çıtır ve canlı renkte olurlar. Çok sert, büyük ve büzüşmüş biberler hormonlu ve bayat biberlerdir. Bu biberleri tercih etmeyin.

Mantar : Tazeliği son derece önemli olan besin mantardır. Hepimiz mantar alırken en pahalısını almaya özen gösteriyoruz, en pahalısının en sağlıklısı olduğunu düşünerek. Bu konuda yanılıyoruz. Mantarın tazeliği konusunda vereceğimiz ipucu sayesinde sizde şüpheye düşmeden mantar seçebilirsiniz.

Mantar alırken diğer tüm besinlerde dikkat ettiğiniz gibi üzerinin lekesiz olması son derece önemlidir. Beyaz renkte ve sıkı olan mantarlar tazedir. Üzeri kurumaya başlayan mantarları almayın, bu mantarın bayatlamaya başladığını gösteriyor.

Mantarın neminin yok olmaması ve nemini daim tutmanız için kese kağıdında saklayınız.

Rafinera’da kullanılan tüm malzemeler günlük ve tazedir. Kalorinizi hesaplayarak size uygun kalori paketini seçip hem sağlıklı beslenip hem de fit kalabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim