pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı ve Leziz Et Pişirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı ve Leziz Et Pişirmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Etin yumuşaklığı öncelikle yağ oranıyla doğru orantılıdır. Yağ oranı arttıkça etin yumuşaklığı da artacaktır. Eti pişirirken bu yağlar etten ayrılacak ve ekstra kaloriler de etten atılmış olacaktır.

Kuru bir et yemek istemiyorsanız pişirirken, 1 parmak kalınlıktan daha ince olmamalıdır. Et 5 cm’den kalın ise daha iyi pişebilmesi için üzerine bir bıçak yardımıyla yarıklar açabilirsiniz.

Eti pişirme yöntemleri arasından ızgarayı seçmelisiniz. Izgara etin fazla yağını dışarı atmasını sağlayarak diyet yapanlar için de oldukça iyi bir pişirme yöntemidir.

Bir süre oda sıcaklığında muhafaza ettiğiniz etler daha kolay pişer ve daha lezzetli olur. Etler koyulmadan önce ızgara iyice ısıtılmalıdır. Marine edilen etlerin de lezzeti daha da artar. Basit bir marine için zeytinyağı, tuz ve biber kullanabilirsiniz.

Kuyruk Yağı Kullanmayın

Kolesterol ile trigliserit seviyelerini en kolay yükselten yağlar, iç yağı ve kuyruk yağıdır. Bu nedenle sağlığımız için etler bu yağlardan arındırılmalı ve o şekilde pişirilmelidir.

Tereyağında Kavurmayın

Eti tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır. Et kendi bünyesinde bulunan yağları pişirme esnasında bırakır. Bu sebeple ekstra bir yağ kullanmanıza gerek yoktur.

Kızartma Yapmayın

Eti pişirme yöntemlerinden haşlama, ızgara veya fırında olanları tercih edin. Kuşbaşı halinde doğranarak yağsız olarak sebzelerle birlikte sote de edilebilir. Sağlığınız açısından kızartma ve kavurma yöntemleri mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

Yüksek Ateşte Pişirmeyin

Eti kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Yüksek ateşte etin sadece dışı piştiği gibi içi çiğ kalacaktır. İçini pişirmek için ateşte beklettiğimiz etin dışı katılaşacak, lezzetini kaybedecek ve kanserojen maddeler oluşturacaktır. Kırmızı etin yapısı itibariyle uzun sürede piştiğini unutmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirilmelidir.

Etlerinizi pişirmeden önce bir de bu yazımıza göz atmalısınız :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim