Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Makarna Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı Makarna Pişirme Yöntemleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Makarna sofralarımızın hem pratik hem doyurucu vazgeçilmez lezzetidir. Bilinenin aksine kontrollü tüketimi kilo alımına sebep olmaz, aksine özellikle B grubu vitaminleri için oldukça iyi bir kaynaktır.

Makarna geleneksel olarak iki yöntemle pişirilir. Kısaca bahsedecek olursak;

Süzme Yöntemi

En sık uygulanan yöntem, süzme yöntemidir. Haşlanacak makarnanın gramajına göre, 8-10 kat olacak şekilde su miktarı, tuz ve sıvı yağ eklenir. Makarnalar kaynayan suya atılır, isteğe göre suyuna sarımsak, defne yaprağı, fesleğen, çeşitli baharatlar veya soğan konabilir. Makarnaların suya atılmasından itibaren ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırılır. Genel olarak pişirme süresi 10-12 dakika arasındadır. Eğer makarnanızı İtalyan usulü ile pişirmek istiyorsanız, makarnaların diri kalması gerekir, bunun için de 9-10 dakika haşlamak yeterlidir.

Demleme Yöntemi

Makarnanın sahip olduğu vitaminlerden maksimum seviyede faydalanmak isteyenlerin tercihi ise demleme yöntemidir. Makarnanın besin değerlerinin kaybolmaması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Kaynayan suya atılan makarnalar, suyunu çekene kadar demlendirilerek pişirilir. Makarnaların birbirlerine yapışmasını önlemek için, yine süzme yönteminde olduğu gibi suya atılmasından itibaren ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırılmalıdır. Pişen makarnanın üzerine, 2 bardak ılık su dökülüp süzülmeden çalkalanır, sos ile direkt muamele edilir.

Gelelim lezzetli ve sağlıklı makarna yapmanın ip uçlarına;

Her zaman demleme yöntemini tercih etmelisiniz ve mümkün olduğunca tam buğday-kepekli makarna alternatiflerini değerlendirmelisiniz.

Makarnayı yapacağınız tencere uygun büyüklükte olmalı. Suyun yüksekliği tencerenin 3/4'ünü geçmemelidir.

Makarna bol tuzlu suda haşlanmalıdır. Kaynama noktasını yükseltip süreyi uzatmamak adına tuz, su kaynadıktan sonra 5 litre suya 1 yemek kaşığı kadar eklenmelidir.

Haşlama suyuna yağ koymanın amacı makarnanın yapışmasını engellemek değildir. Ayrıca yağ makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturarak makarnanın sos tutuşunu azaltacağı için miktarı çok iyi belirlenmelidir.

Suyu çok iyi kaynatmadan makarnaları tencereye atmamalısınız.

Makarnaların birbirine yapışmamasını engellemenin en doğru yolu suya attıktan sonra ilk 30 saniye metal olmayan tahta bir kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonrasında 3 dakikada bir karıştırılmalıdır.

Makarna ocak hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

Lezzetli bir sos içinse çok kolay bir ipucu! Makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayırın. Makarna sosuna nasıl güzel bir kıvam ve lezzet verdiğine inanamayacaksınız.

Mükemmel bir makarna yapmak için tencerenin büyüklüğü suyun ısısı gibi parametrelere de bağlı olmak üzere; paket üzerindeki pişirme süresine uymalısınız. Özellikle soslu makarnalarda sosla birlikte pişmeye devam edeceğinden makarnanın sosu yeterince tutabilmesi için fazla pişirmeden "Al Dente" kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması gerekir.

Makarnalar pişer pişmez iri delikli süzgeçler makarnaları birbirine yapıştıracağından küçük delikli ve ayaklı bir süzgeç tercih edilerek süzülmelidir.

Makarnayı asla yıkamamalısınız. Bu hem sosun makarnayla etkileşimini hem de alacağınız besin değerlerinin oranını oldukça etkiler.

Diyette makarna ile ilgili merak ettiklerinize cevap olabilecek ‘Makarna enerji verir’ yazımıza bir göz atmanızı öneririz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim