Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Poşe Etme Tekniği Nedir?

Poşe Etme Tekniği Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Poşe etme tekniği yumurta, balıklardan somon, ateşte pişince ağırlaşan beyaz etli ve yağlı balıklar, bununla birlikte tavuk göğsü eti ve dağılma ihtimali olan sebze yemeklerinin pişirilmesi için kullanılır.

Poşe nedir sorusunun cevabı ise çok basit, aslında bir çeşit haşlama yöntemidir. Poşe etme tekniğinde en önemli hedef kullandığımız malzemenin şeklini haşlarken koruyabilmektir. 

Bu tekniğin mutfağımızda en bilinen örneği ise yumurta pişirme yöntemlerinden biri olan çılbır yumurtadır. 

Kesinlikle yemeklerimizin lezzet ve görünümüne fark katacak bu yöntemi aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek denemenizi öneririz. 

Poşe etme tekniğinin püf noktaları neler?

  • Poşe etmek amacıyla derince bir tencere seçmelisiniz. İçine belirli oranda su koymalısınız. Kullanılacak suyun miktarı, içine atılacak yiyeceğin yarısına kadar suya gömüleceği şekilde, yani tencerenin yarısını birkaç parmak kadar aşacak kadar olmalıdır.
  • Kullanılan malzemenin pişerken dağılmaması için su kaynamaya başlamadan evvel bir miktar tuz, sirke ya da limon suyu ekleyebilirsiniz.
  • Tenceredeki suyu ağzı kapalı şekilde kaynatmanız gerekir.
  • Su kaynadıktan sonra poşe işlemine geçilmeden önce, ateşin mutlaka iyice kısılması gerekir. Poşe etmek için suyun 80 derece ısıda olması yeterlidir.
  • Kullandığınız tarife göre eklemeniz gereken sarımsak, defne yaprağı, karanfil vb. şekilde aroma katacak malzemeler olacaksa, bunları poşe edeceğiniz malzemeyi tencereye koymadan önce suya eklemelisiniz.
  • Poşe edeceğiniz yiyeceği sıcak suya yakından bırakmanız gerekir. Aksi durumda suya çarparak formu bozulabilir. Yumurta gibi katı olmayan yiyecekleri de ayrı bir kap ya da bir kepçe üzerine aktarıp suya bu şekilde bırakabilirsiniz..
  • Poşe ettiğiniz yiyeceği suya koyduktan sonra mutlaka tencerenin kapağını kapatmalısınız. Bu sayede suyun sıcaklığı tencere içinde muhafaza edilir ve yiyecekler optimum seviyede pişmiş olur. 

Yumurta pişirme yöntemlerinden bir diğeri ise suda haşlama yöntemidir. Yumurta haşlarken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu cevapladığımız yazımızı incelemeyi unutmayın :) 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim