pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Poşe Etme Tekniği Nedir?

Poşe Etme Tekniği Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Öncelikle size poşe etme tekniği hakkında bilgi vermek isteriz. Çılbır gibi (yoğurtlu yumurta) hazırlanan yemeklerde yumurta, balıklardan somon tipi ateşte pişince ağırlaşan beyaz etli ve yağlı balıklar, bununla birlikte tavuk göğsü etinin ve dağılma ihtimali olan meyve ve sebze gibi yiyeceklerin pişirilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Poşe ismi aslında genel olarak biraz tanıdık olmayan bir yöntem olsa da yöntem olarak uyguladığımızda yemeklerimizin lezzet ve görünümüne fark katacak bir tekniktir.

Poşe Etme Tekniğinde Amaç ve Püf Noktalar

Poşe etme tekniğinde amacımız tamamen kullandığımız yiyeceğin şeklini koruyabilmektir. Poşe ederken kullanabileceğiniz yöntemlere dair belirtmek istediğimiz püf noktaları şöyledir:

  • Poşe etmek amacıyla derince bir tencere seçmelisiniz. İçine belirli oranda su koymalısınız. Bu suyun ölçüsü için en iyi ve basit yöntem, tencerenin içerisine koyacağınız yiyeceğin yarısına kadar suya gömülü olması gerekmekte ve üzeri bir kaç parmak aşacak şekilde bir su oranı yeterli olacaktır.
  • Yiyeceğin tipine istinaden, pişerken dağılmaması için su kaynamaya başlamadan evvel bir miktar tuz, sirke ya da limon suyu ekleyebilirsiniz.
  • Tenceredeki suyunuzu ağzı kapalı şekilde kaynatmak gerekir.
  • Poşe etme tekniğine geçmeden evvel ateşi en kısık seviyeye getirmelisiniz.
  • Yemeğinizin içeriğine dair eğer eklemeniz gereken sarımsak, defne yaprağı, karanfil vb. şekilde aroma katacağınız eklemeler olacaksa bunları da yiyeceği tencereye koymadan önce suya eklemelisiniz.
  • Poşe edeceğiniz yiyeceği sıcak suya yakından bırakmanız gerekmektedir. Aksi durumda dağılım olabilir. Yumurta gibi katı olmayan yiyecekleri de ayrı bir kap ya da bir kepçe üzerine aktarıp ekleyebilirsiniz.

 

Poşe ettiğiniz yiyeceği suya koyduktan sonra mutlaka tencerenin kapağını kapatmalısınız. Suyun sıcaklığıı böylece içeride muhafaza edilerek, yiyecekler buhar sayesinde pişmiş olacaktır. Bundan sebep, poşe etme tekniğinde pişirme süreleri kısadır.

Siz de bu yöntem ile yemeklerinizi dağılmadan keyifle yapabilir ve yiyebilirsiniz. Rafinera mutfağında da uyguladığımız poşe etme yöntemi ile hazırladığımız keyifli yemeklerimize göz atmak için örnek menülerimize bakabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim