pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pişirme Hatalarını Düzeltme

Pişirme Hatalarını Düzeltme

Mutfakta kendinize ne kadar güvenirsiniz? ‘Yapamayacağım yemek yok’ diye düşünenlerden misiniz? Yoksa yemeklerinizden tadan herkes parmaklarını mı yiyor? Ne kadar iddialı da olsanız ‘en iyisi’ diye bir şey yok. Her zaman daha iyisi olabilirsiniz. Tabii bunun için de sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmanın püf noktalarını bilmelisiniz. İşte sizlere faydası olacağına emin olduğumuz, evlerinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve sonuçlarına inanamayacağınız püf noktaları araştırdık.

Sebzelerinizi Pişirmeyi Bir de Böyle Denemelisiniz!

Sebzelerinizi Pişirmeyi Bir de Böyle Denemelisiniz

Yemek pişirirken en önemli adımlardan birisi de doğrama. Sebzelerinizi doğrarken kesme tahtasının üzerine serpeceğiniz tuz, dağılmalarına engel olacaktır.

Soyulmuş patateslerinizin kararmasından şikayetçiyseniz içine tuz attığınız su dolu kapta karıştırmalısınız.

Tatlı patateslerin rengini de aynı şekilde bir dilim limon kullanarak koruyabilirsiniz.

Patates püreniz sönük kalmasın istiyorsanız bir çay kaşığı kabartma tozunun etkisine inanamayacaksınız.

Patates püreniz sönük kalmasın istiyorsanız bir çay kaşığı kabartma tozunun etkisine inanamayacaksınız.

Karnabaharı, tüm çiçeklerini eşit olacak şekilde kesmek, hepsinin aynı kıvamda pişmesini sağlar. 30 dakika boyunca, 60°C suda ön pişirme yapıp, sonrasında buzlu suda şoklayarak soğuttuğunuzda pişen bir sebze veya türlü yemeğine ilave ettiğinizde parçalanmalarını engellemiş olursunuz.

Karnabahar pişerken renginin kaybolmasından rahatsızsanız haşladığınız suya limon suyu veya sirke eklemelisiniz. Süt eklemek de renginin beyaz kalmasına ve koku yapmamasına yardımcı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler ilk olarak temiz suda sonrasında da sirkeli suda beklemeli. Ayrıca pişirmeden önce iyice kurutmalısınız.

Sarımsak çok çabuk pişip yanabildiği için tavaya soğan ile birlikte eklenmemeli, yemeğin suyunu eklemeden biraz önce eklenmelidir. Böylece hem yanmazlar hem de aromalarını salabilecek kadar pişmiş olurlar.

Sıcak ve sulu tencere yemeklerinde soğan, önceden kavrulmalıdır ki yapısında bulunan şeker aromasını salgılasın. Sıvı kaybettiğinde aroması daha konsantre olur ve güçlenir.

Salça her yemeğe konulabilir, tamamen isteğe bağlıdır. Salçayı mutlaka kavurun. Soğan kullanılan yemeklerde soğanlar kavrulduktan sonra salçanın eklenmesi ve kavrulması gerekir.

Acıyı Fazla mı Kaçırıyorsunuz?

Acıyı fazla mı kaçırıyorsunuz

Aldığınız biberlerin acı olduğunu sonradan farkettiğinizde biberin içini açıp çekirdeklerini ve iç kısmını bıçak yardımıyla alarak tuza bastırdığınızda; tuz, biberdeki acı suyu çekecektir. Tuzu temizledikten sonra biberi yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Acı tatlı tattaki yemekleriniz için acıya karşı tatlı yöntemini kullanarak pişmiş olan yemeğinize az miktarda yavaş yavaş bal ekleyin ve karıştırın.

Çorbanız acı ya da salatanız acı olduysa birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Yemeğinizin uygunluğuna göre erişte eklemek de acının etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Pişen sosa ya da çorbaya patates atarak yemeği pişirmek de patatesin acıyı çekmesini sağlar.

Bakliyatlarınız Artık Dağılmasın

Bakliyatlarınız artık dağılmasın

Kuru fasulyelerin pişirilmeden önce 4-6 saat boyunca tuzlu su ile ıslatılması pişme hızını arttırır ve fasulyeyi yumuşamasını sağlar. Saf suda, biraz tuz ile lezzetlendirilerek 80°C ’nin altında, hafif tıkırdatarak pişirmeniz farkı size gösterecektir.

Yeşil mercimek de, aynı fasulye gibi tuz ilave edilmiş suya basılmalıdır. Sonrasında süzdürülmeli, tane tane kalması ve parçalanmaması için kuru fasulyede olduğu gibi saf suda 90°C civarında pişirilmelidir.

Et Yemeği Pişirirken Bu Hatalara Dikkat!

Et yemeği pişirirken bu hatalara dikkat

Buzlukta daha sonra kullanmak üzere dondurduğunuz eti pişirmeye karar verdiğinizde bir gece önceden +4 derecede bekletmelisiniz.

Kullandığınız tavayı gereğinden fazla doldurmak çoğumuzun düştüğü hataların başında gelir. Çünkü bu şekilde ısının eşit ve yeterli dağılmasına engel oluruz. Örneğin tavada et pişirirken aralarında en az iki parmak boşluk olacak şekilde sıralanması ve etlerin birbirine temas etmemesi daha lezzetli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Eti pişirdikten sonra birkaç dakika dinlendirdikten sonra kesmeye özen göstermelisiniz ki içerisindeki lezzetli sıvılar etin tamamına dağılsın.

Mutfağınızda Fark Yaratın

Mutfağınızda fark yaratın

Makarna haşlandıktan sonra üzerine soğuk su dökmek yerine 1-2 saat öncesinde buzlukta soğuttuğunuz tepsiye makarnayı yayın. Soğurken, birbirlerine yapışmaması için de direkt olarak sosuyla karıştırmalısınız.

Sütün kesilmesini, kaynatma esnasında içerisine bir tutam karbonat ekleyerek engelleyebilirsiniz.

Çorbanızın fazla kaçan tuzunu, patatesin kabuklarını soyup ikiye böldükten sonra tencereye atarak dengeleyebilirsiniz.

Çorbanız eğer çok sulu olduysa az miktarda eritilmiş tereyağı ile bir kaşık kepekli un ile karıştırıp, pişmekte olan çorbanıza yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Un gibi maddelerin miktar ayarlamasında sıvı ölçme kabı kullanmanız yoğunluk farkından dolayı hatalı sonuçlar doğuracaktır. Yerine ufak bir ölçek ile alıp üzerindeki fazla unu sıyırırsanız daha doğru bir ölçüm yapmış olursunuz.

Kullanacağınız una ekleyeceğiniz az miktarda tuz topaklanmasını engelleyecektir.

Evde, kendi mutfağınızda, sağlıklı, leziz ve çeşit çeşit ekmekler yapmak istiyorsunuz ve ekmeğiniz kabarmıyor mu? Tuzu direkt olarak maya ve suyla karıştırmamaya dikkat etmelisiniz çünkü tuz kabarma aşamasını sonlandırır.

Toz olmayan aromatik baharatları uzun süre pişirilecek yemeklerde baştan eklemek tat değişimine neden olabileceğinden, pişmenin bitimine son 1 saat kala eklenirlerse daha yoğun aromalar elde edilir. Kısa süreli pişirmelerde ise en baştan ekleyebilirsiniz.