pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pazı Yemekleri Nasıl Yapılır?

Pazı Yemekleri Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim
En az ıspanak kadar iyi bir besin kaynağı olan pazının faydaları saymakla bitmez! A, C, E ve K vitamini yönünden oldukça zengin olan pazı, aynı zamanda tıpkı ıspanak gibi iyi bir demir kaynağıdır. Dilerseniz, kış aylarında sofralarımıza tüm lezzetiyle konuk olan bu "besin deposu sebze ile neler yapılabilir?" ve "pazı yemekleri nasıl yapılır?" sorularını birlikte cevaplayalım.
 
Pazı Çorbası
En sevilen Karadeniz yemeklerinden biridir. Hem yapılışı kolay hem de lezzetli olan ve soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak pazı çorbanızın içerisinde damak zevkinize göre, arpa şehriye, tel şehriye ya da pilavlık bulgur kullanabilirsiniz.
 
Pazı Yemeği
Hem çok besleyici olan hem de yapımı bir o kadar kolay pazı yemeği ise soğan, zeytinyağı, pirinç, domates ve tuz kullanılarak yapılmaktadır.
 
Pazı Kavurması
Piştiğinde oldukça sulu bir yemeğe dönüşen pazıyı sulu tüketmek istemeyenler, kavurarak suyunu çekene kadar pişirmeyi tercih edebilir. Üstelik kavurarak yaptığınız bu pazıyı ister yoğurtla, isterseniz üzerine yumurta kırıp tüketebilirsiniz. Ayrıca pazı kavurmanızı börek içi olarak da kullanabilirsiniz.
 
Pazı Sarması
Pazı sarması yaparken kullanacağınız yaprakların çok büyük ve kart olmaması gerekir. Asma yaprağına göre daha büyük ve damarlı olan pazı yapraklarını kısa süre haşlamak ve sonrasında soğuk suya alıp dinlendirmek gerekir.       
 
Yemeğinizin pişip pişmediğini anlamak için ara ara kontrol etmenizi öneririz. Sarmalarınız yaklaşık 30 dakikada orta ateşte kolayca pişecektir. Ayrıca pazı sarması yaparken kullanacağınız iç harç için damak zevkinize göre pirinç veya bulgur tercih edebilirsiniz.
 
 
Pazı gibi faydalı yeşil sebzeleri nasıl uzun süre saklayabileceğimizi öğrenmek için “Sebze ve Meyveleri Uzun Ömürlü Tutmanın Sırları” yazımızı okumanızı öneririz :)
 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim