Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pazı Yemekleri

Pazı Yemekleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

En az ıspanak kadar iyi bir besin kaynağı olan pazının faydaları saymakla bitmez! A, C, E ve K vitamini yönünden oldukça zengin olan pazı aynı zamanda tıpkı ıspanak gibi iyi bir demir kaynağıdır.

Peki kış aylarında sofralarımıza tüm lezzetiyle konuk olan bu besin deposu sebze ile neler yapılabilir?

Pazı çorbası:

Mutfağınızda her zaman bulunabilecek malzemelerle pazıyı lezzetli bir çorbaya dönüştürebilirsiniz. Yapılışı çok kolay olan, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak pazı çorbasına damak zevkinize göre, arpa şehriye, tel şehriye ya da pilavlık bulgur da ekleyebilirsiniz. Et suyu da çorbanıza çok yakışacaktır.

Pazı yemeği:

Hem çok besleyici hem de pratik olan pazı yemeği, ıspanak yemeği ile aynı usulde yapılır. Pazı yemeği tarifinde kıyma ile birlikte soğan, zeytinyağı, pirinç, domates ve tuz kullanılır. Pazı yaprakları ve saplarını birlikte pişirerek yemeğin lezzeti ve besin değerini de attırabilirsiniz. Hazırladığınız yemeği yoğurtla birlikte servis etmenizi öneririz.

Pazı sarması:

Pazı sarması da sevilen pazı yemekleri arasındadır. Kıymalısı da zeytinyağlısı da yapılır. Pazı sarmasında kullanacağınız yaprakların çok büyük ve kart olmamasına dikkat edin. Asma yaprağına göre daha büyük ve damarlı olan pazı yapraklarını sarmadan önce kısa süre haşlamak ve sonrasında soğuk suya alıp dinlendirmek gerekir. Pazı sarması yaparken kullanacağınız iç harç için de damak zevkinize göre pirinç veya bulgur tercih edebilirsiniz.

Pazı kavurması:

Piştiğinde oldukça sulu bir yemeğe dönüşen pazıyı sulu tüketmek istemeyenler, kavurarak suyunu çekene kadar pişirmeyi tercih edebilirler. Pazı kavurmasını ister yoğurtla, isterseniz üzerine yumurta kırıp tüketebilirsiniz. Ayrıca pazı kavurmasını börek içi olarak da kullanabilirsiniz. Kavurma tekniğinin tüm ayrıntılarını da bir başka makalemizde bulabilirsiniz.

Pazıyı en akla gelmeyecek şekilde, bir de muffin yapımında denemeye ne dersiniz? Sosisli muffin gurme tarifler köşemizde :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim