Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patlıcan Neden Kararır?

Patlıcan Neden Kararır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Patlıcan, Türk mutfağında oldukça sık yer bulan ayrıca çok sevilerek tüketilen sebzelerin başında gelir. Düşük glisemik indeksli besinler grubunda yer alır ve kalorisi de oldukça düşüktür.

Her sebzede olduğu gibi patlıcanın da nasıl pişirildiği çok önemlidir. Sindirim sistemi dostu ve bol lif kaynağı olan patlıcanı, çok yağ çeken bir besin olduğundan dolayı kızartarak tüketmemeye özen göstermelisiniz. Yemek olarak pişirildiğinde düşük kalorili olması ve yüksek enerji vermesi ile diyet yemeklerinin en başında gelir.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden olan ve çok çeşitli yemekleri, mezeleri yapılan patlıcanı soyduktan sonra hemen yıkayıp, fazla bekletmeden pişirmek, içerdiği vitaminlerin kaybını önlerken hem daha lezzetli olarak pişmesini hemde patlıcanın kararmamasını sağlar.

Patlıcanı kestiğiniz veya kabuğunu soyduğunuz zaman, kesilme yüzeyindeki hücreler bölünür ve açılır. Bu hücreler, havada ki oksijeni ile temas ederek oksidasyona neden olur ve renk değişimine, esmerleşmeye yol açarlar.

Patlıcanın Kararması Nasıl Önlenir?

Rafinera’nın size patlıcanın kararmasını önlemeniz için birbirinden pratik önerileri var. Gelin bu önerilere birlikte bakalım :)

Patlıcanı Bekletmeden Hemen Pişirin

Patlıcanın kararmasını engellemek için soyduktan sonra, bol su ile yıkayın ve hemen pişirin. Böylece patlıcan beklemediği için kararmaz, yemeklerinizin hem görseli hem lezzeti güzel olur.

Eğer patlıcanı bekletecek olursanız, hızlı bir şekilde kararır ve yemeğinizin görseli ve lezzeti istediğiniz gibi güzel olmaz.

Patlıcanı Bekletecekseniz Limon ile Ovun;

Eğer patlıcanları doğradıktan hemen sonra kullanmayacaksınız, patlıcanların kararmasını önlemek için en etkili yöntemlerden biri patlıcanı limon ile ovmaktır.

Limonu ikiye bölün ve doğradığınız yada kestiğiniz patlıcanları limon ile iyice ovalayın. Limonu patlıcanın her yerine değdirdiğinize emin olun. Çünkü limonun yeterince değmediği noktalar yine kararmaya başlar.

Limon ile ovaladığınız patlıcanları beklettiğiniz kabın üzerini kapakla ya da streç kağıtla kapatın. Böylece patlıcanın kesilen yüzeyinin hava ile teması engellenir ve kararması önlenir.

Limon tadını uzaklaştırmak için patlıcanları pişirmeden hemen önce bol su ile yıkayıp, havlu kağıt ile kurulamanız yeterli olacaktır.

Limon ve Tuzlu Suda Bekletin;

Limonlu ve tuzlu suda bekletmek de patlıcanın kararmasını önleyen bir diğer yöntemdir. Doğradığınız yada kestiğiniz patlıcanları, limon sıkılmış ve bir tutam tuz katılmış soğuk suyun bulunduğu derin bir kap içerisinde bekletebilirsiniz.

Limon, patlıcanların kararmasını önlerken tuz ise patlıcanın kendine has olan acılığını azaltacaktır. Patlıcanları pişirmeden hemen önce bol su ile yıkayıp, havlu kağıt ile kurulamanız yeterli olacaktır.

Közlenmiş Patlıcanın Kararmaması İçin İse; 

Patlıcanı salata ya da meze olarak tüketecekseniz limon,

Yemeğini yapacaksanız süt damlatın.

Ayrıca küçük bir ipucu daha, közlenmiş patlıcanları soyduktan sonra ılık, zeytinyağlı ve limonlu suda bekletirseniz kararmasını önlemiş olursunuz.

Sofranızı Rafinera’nın sizler için hazırladığı gurme tarif olan marine bonfile ve közlenmiş patlıcanlı taze yeşilllik salatası ile renklendirebilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim