Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patlıcan Nasıl Közlenir?

Patlıcan Nasıl Közlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzesi olan patlıcan kullanılan pişirme yöntemine göre birbirinden çok farklı lezzetler ortaya çıkaran bir malzemedir. Karnıyarıktan, musakkaya, imam bayıldıya kadar birçok yemeği yapılan patlıcanın en güzel hali kuşkusuz közlemesidir. Közlenmiş patlıcan konservesi bir seçenek olsa da evde yapılmış bir patlıcan közlemesinin yerini tabii ki tutmaz.

Ama bilmelisiniz ki yapılış şekli bile közlenmiş patlıcanın lezzetine etki eder. Gelin şimdi patlıcan közlemesi için kullanabileceğiniz yöntemlere bir göz atalım:

Patlıcan közlemenin en vazgeçilmez şekli tabii ki mangalda yapılanıdır. Patlıcanlar geçmeye başlayan köz ateşinde, ızgara üzerinde sürekli çevirilerek pişirilir. Bu yöntemle közlenmiş patlıcanın diğerlerine olan tat farkı, mangal közünden aldığı tütsü aromasından gelir.

Patlıcanlarınızı elektrikli ocak üzerinde de közleyebilirsiniz. Patlıcanı sap kısmından tutup direkt sıcak elektrikli ocağın üzerinde yerleştirin. Çevirerek közleyin. İstediğiniz yumuşaklığa gelince ocaktan alın. Aynı işlemleri bir şiş yardımıyla da yapabilirsiniz.

Ocak alevinde közleme ise evde uygulanan yöntemler arasında mangal tadına en yakın tadı verir. Patlıcan ateşe direkt temas ederek köz tadını içine çeker ve daha lezzetli olur. Bu yöntemde patlıcanı ateş üzerine yerleştirip istediğiniz kıvama gelene kadar közleyin.

Patlıcanların kararması veya istenilen rengin elde edilememesi gibi sebeplerden dolayı fırında közleme çok fazla tercih edilmese de en pratik yöntemdir. Patlıcanları aralıklı olarak fırın tepsisine dizin ve 200 derecede, 30 dk kadar közleyin.

Patlıcan közlemenin püf noktaları neler?

  • Közlemeden önce bir bıçak veya çatal yardımı ile patlıcanları farklı yerlerinden delmek şarttır. Delikler patlıcan pişerken içerisindeki suyun buharlaşmasını sağlar. Patlıcanın tadı da oturur ve yoğunlaşır.
  • Patlıcanları dış kısımları tamamen yanana kadar közlemeyin. Önemli olan çıtır olana kadar değil, yumuşayana kadar pişirmektir.
  • Közlenen patlıcanları streç film ile sarın ve biraz bekleyin. Bu sayede kabuklar yumuşar ve soyulmaları kolaylaşır.
  • Közlenmiş patlıcanları kesinlikle su ile yıkamayın, köz tadı kaybolup gider.
  • Patlıcan yağ çeker. Sağlık açısından patlıcanları yağlamadan közlemenizi öneririz.

Közlediğiniz patlıcanları gurme tariflerimizden biri olan yoğurtlu patlıcan ile değerlendirmeye ne dersiniz?

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim