Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patates soğan nasıl saklanır?

Patates soğan nasıl saklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soğan ile patates sebzeleri dayanıklılıkları sebebiyle uzun süre bozulmadan saklanabilecek sebzeler arasında yer alır. Evlerimizde patates soğan sepeti bulundurmaya alışmış olsak da her sebze ya da meyvede olduğu gibi uygun ortam koşullarının sağlanması şarttır. Eğer bu ortam koşulları sağlanmaz ise bu dayanıklı sebzeler bile hızlı bir şekilde bozulabilir.

Gelin hemen patates nasıl saklanır sorusunu cevaplayarak başlayalım. Patatesler ömürlerinin kısalmalarına sebep olduğundan kullanmadan önce yıkanmaz. Bu sebeple önce patatesin üzerindeki toprakları iyice temizlemelisiniz. Bu işlem için kullanılmayan temiz mutfak fırçalarından veya hiç kullanılmamış kuru bir çift taraflı süngerin sert olan tarafı ile patatesleri topraklarından temizleyebilirsiniz. Tabii bu sırada patatesin kabuğuna zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Eğer patateslerin yüzeyinde çatlakları fark ederseniz, bu patatesleri saklamadan kullanıma almalısınız.

Patatesler kesinlikle neme ve güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Eğer uzun bir süre boyunca saklamak istiyorsanız evinizin serin ve güneş görmeyen yerlerinde saklayın. Buzdolabı ortamı +4 derece olduğu için patateslere uygun değildir. Patatesleri saklamak için sepet ya da çuval tercih edebilirsiniz. Eğer o anda elinizin altında bu malzemeler yoksa, nemsiz temiz bir kutu da işinize yarayacaktır. Ayrıca her hafta patatesleri kontrol edip, çatlak, çürük ya da bozulmaya başlamış olan patatesleri ayıklamalısınız.

Sıra soğan nasıl saklanır sorusunun cevabına geldi. En çok yapılan hata soğanların patateslerle birlikte saklanmasıdır. Bu etkileşim soğanların erken bozulmasına sebep olur. Aynı şekilde buzdolabı da soğan saklamak için uygun değildir. Soğanları evinizin serin ve güneş görmeyen bir yerinde, çok nem olmayan bir ortamda saklamalısınız. Eğer soğanları çuvalda saklıyorsanız, asla beton ile temas ettirmemelisiniz. 

İsterseniz soğanları doğradıktan sonra da bir süre muhazafa edebilirsiniz. Kesilen fazla soğanları, havası alınmış kap ya da kilitli poşetler içerisinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanan soğanlar, dışarıda saklananlara göre çok daha uzun süre kullanılabilirler.

Sağlıklı yemek pişirmeye dair tüm pratik önerilerimize pişirme önerisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim