Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patates Nasıl Yetiştirilir?

Patates Nasıl Yetiştirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Balkonunuzda veya bahçenizde kendi sebzelerinizi yetiştirmek çok keyifli bir hobidir. Doğru yöntemlere hakimseniz yabani ot, küflenme, böceklenme, mantarlanma gibi sorunlarla da uğraşmazsınız.

Bu hobi aynı zamanda mutfağınıza sağlıklı yetiştiklerinden emin olduğunuz malzemelerin girmesini sağlar. Kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri yemenin zevki de bambaşka olacaktır. İlginizi çektiyse, bu yeni hobinize mutfağımızın demirbaşlarından olan patates yetiştirmekle başlamaya ne dersiniz?

Patates nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplarken ilk bilmeniz detay çimlendirmedir. Patates çimlendirilerek üretilir, en sağlıklı ve kolay yoldan çimlendirmek için yapmanız gerekenler ise çok basit:

  • Kullanacağınız patateslerin alt kısımlarına üç taraflarından birer santim kadar girecek şekilde üç kürdan batırın.
  • Patatesleri içine temiz su doldurduğunuz cam kavanozlara yerleştirin. Kürdanlar patateslerin yarısının suya batmasını sağlayacatır.
  • Kavanozları güneş alan bir yerde bu şekilde bekletin. Patatesler 2-3 gün içinde suyun içinde kalan bölgelerinde kök vermeye başlayacaklar, birkaç gün sonra da filizleneceklerdir.

Patateslerin filizlenmeye başlaması ekime hazır oldukları anlamına gelir. Peki filizlenen patates nasıl ekilir? Önereceğimiz yöntem bir çuvalda patates yetiştirmeniz. 50 litrelik bir çuval uygun olacaktır. Çuvalın boyunu kenarını kıvırarak kısaltın ve içine 20 cm yüksekliğe gelecek kadar güvreli toprak doldurun.Toprağın üzerine çimlenen kısımları yukarıda kalacak şekilde patatesleri yerleştirin. Üzerlerine en az 5 santim daha toprak atarak üzerlerini örtün.

Çuvalı güneş görebileceği bir yere yerleştirin. Çuvalın içindeki toprağı hep nemli tutun. Çok sıcak bir alanda tutmadığınız takdirde haftada 1-2 kez olacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır.

Patatesler gövdelerinin toprağa temas ettiği bölgelerden çoğalırken filizleri de büyür. Filizler toprağın üzerine çıkmaya başladıkça üzerlerine yeniden gübreli toprak ilavesi yapın. Toprak arttıkça kıvırdığınız kenarlarını da açın. Çuvalın kenarları tamamen açılana kadar bu şekilde devam edin.

Patatesler büyürken toprağın üzerinde çıkan yabani otları temizleyin. Yapraklarda mantar ya da böceklenme gibi sorunlar oluşmadığından da emin olun.

Yapraklar iyice serpildiğinde hasat zamanı gelmiştir. Bu da yaklaşık 3 ayın sonunda kendi patateslerinizle harikalar yaratabileceğiniz anlamına gelir. Üretiminizi nasıl saklayacağınızı da patates, soğan ve sarımsak saklamanın ipuçları konulu blog yazımızda bulacaksınız :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim