Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pastörize süt nedir?

Pastörize süt nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Süt sağlığa katkıları en iyi bilinen besinlerden biridir. Günde bir bardak süt (200 gram) içen bir birey yaklaşık olarak; 7 gram süt yağı, 7 gram kaliteli protein, 9 gram değerli süt şekeri, 1,5 gram başta kalsiyum ve fosfor olmak üzere çeşitli mineral maddeleri vücuduna almış olur. 

Sütün sağlıkla tüketilebilmesi için vücudumuza zararlı olabilecek mikroorganizmalardan arındırılmış olması gerekir. Bu arındırma işlemi için farklı yöntemler vardır, pastörizasyon da bu yöntemlerin en yaygınlarından biridir. Pastörizasyon gıda maddesi içindeki zararlı bakterileri ve bozulma etmenlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir ısıl işlemdir. Farklı pastörizasyon uygulamaları olmakla birlikte, ülkemizde genellikle süte 12-40 saniye süre ile 72-85°C'lik ısı uygulaması yapılır.

Sütü Neden Pastörize edilir?

Sütün pastörize edilmesinin amacı süte bulaşmış olan bütün hastalık yapıcı mikropların öldürülmesi ve bu sayede sütün dayanma süresinin arttırılmasıdır. Bu işlem sırasında aynı zamanda sütün doğal niteliklerinin, özellikle de besin değerleri ve duyusal özelliklerinin mümkün olduğunca korunması da hedeflenir. 

Pastörize edilmiş sütler bu işlemin hemen ardından soğuk zincire alınmalı, taşımadan tüketicinin buzdolabında geçirdiği süre dahil her zaman soğuk muhafaza edilmelidir. Soğuk zincirin kırılması mikrobiyolojik kaliteyi ve besin değerlerini olumsuz yönde etkiler. Sütün ayrıca son tüketim tarihine kadar mutlaka tüketilmesi gerekir.

Süte uygulanan ısıl işlemin süresi ve derecesi oldukça önemlidir. Isı işleminden en çok etkilenen besin öğeleri vitaminlerdir. Ancak süt vitamin içeriğinden ziyade protein ve kalsiyum içeriği için tüketilir. Pastörizasyon işleminde sütün faydalarından korunması hedeflenen protein ve kalsiyum içeriği fazla etkilenmez, oluşan değişiklik önemsenmeyecek kadar azdır. Sütün bir diğer önemli bileşeni olan yağda ise pastörizasyon sırasında bir kayıp meydana gelmez.

Pastörize süt satın alırken mutlaka etiketine bakılmalıdır. Özellikle son kullanma tarihi çok önemlidir. Sütün alındıktan ve açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca kutu veya şişe açıldığında mutlaka çabucak tüketilmelidir.

Açıkta satılan sütler üretim sonrasında tüketiciye ulaştırılırken çoğu zaman hijyen kurallarına uyulmaması sebebiyle sağlık açısından tehlikeli olabilir. Bu sebeple çiğ süt alırken bulunduğu ortamın sağlık koşullarına uygunluğuna dikkat etmeniz ve sütü kullanmadan önce kesinlikle kaynatmanız gerekir. Pastörize sütte ise bu durum geçerli değildir.

Sütü asıl tüketme nedenlerimizden biri olan proteinler ne işe yarar diye merak ediyorsanız blogtaki yazımızı mutlaka okuyun!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim