Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pankek nasıl yapılır?

Pankek nasıl yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uluslararası bilinen adı ile pancake bizim kahvaltılarımızın da vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini almaya başladı. Bu lezzet bombaları ülkemizde ise daha çok pankek olarak anılıyor. Güzel kabarmış, yanmadan pişmiş, tam kıvamında bir pankek nasıl yapılır? İşin püf noktalarını sizler için araştırdık.

Klasik pancake tarifindeki malzemeler yumurta, süt, un, kabartma tozu, esmer şeker, tuz ve vanilyadır. Sosu için de akçaağaç şurubu ile taze veya kuru meyveli soslar tercih edilir. Üstleri de taze meyvelerle süslenir.

Günlük süt ve taze yumurta başta olmak üzere pankek yapımı sırasında kullanılan malzemelerin tazeliği pankekin lezzetine ve görünüşüne katkı sağlayacaktır. Uzun süre dolapta bekletilen veya bir gün öncesinden hazırlanan pankek karışımları ise yeterince kabarmayacaktır.

Pankeklerinizin iyice kabarmasını istiyorsanız katı ve sıvı malzemeler için iki ayrı karıştırma kabı kullanmalısınız. Katı ve sıvı malzemeleri en son anda aynı kapta buluşturmalı, 1-2 dakika çırpıp hemen pişirmelisiniz.

Pankek harcınızı karıştırmak için blender kullanırsanız harcınız olması gerektiğinden daha homojen olur ve pankekleriniz piştikten sonra sertleşebilir. Bu sebeple, malzemeleri karıştırırken çırpıcı ya da çatal kullanmalısınız.

Özen göstermeniz gereken en önemli konulardan biri de kullandığınız pankek tavasıdır. Eğer kullandığınız tava uygunsa, hiç yağ kullanmadan pankek pişirebilirsiniz. Tava uygun değilse de çok az bir miktarda sıvı yağ kullanmalısınız. Fazla yağ kullanırsanız pankekler olması gerektiğinden daha yağlı olur ve pişerken yanabilir.

Harcınızı tavaya koyarken pankek şeklini alması için hamurunuzu olabildiğince bir arada tutmaya çalışmalısınız.

Hava boşlukları oluşmaya ve pancake hamurunun kenarları pişmeye başlayınca, pankekinizi çevirme vakti geldi demektir. Hava boşluklarının çoğalmasını beklerseniz pankekiniz büyük olasılıkla fazla pişecek ve hem lezzetini hem de görüntüsünü kaybedecektir.

Pankeklerinizi kısık ateşte pişirmelisiniz. Aksi taktirde pankekler gerekenden çok daha fazla pişecek, hatta yer yer yanacaktır.

Çok sevsek de pankek kalori bakımından çok da masum sayılmaz. Kendinizi lezzetli bir pancake tarifi ile ödüllendirdiğiniz günlerde egzersiz önerilerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim