pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pancake Nasıl Yapılır?

Pancake Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında olan  puf puf kabarmış, yumuşacık ve tam kıvamında bir pancake nasıl yapılır? İşin püf noktalarını sizler için araştırdık. Artık en lezzetli pancake'lerin sizin mutfağınızdan çıkacağına eminiz!

 

Taze malzeme seçimi:

 

Günlük süt ve taze yumurta başta olmak üzere, pancake yapımı sırasında kullanılan malzemelerin doğallığı ve tazeliği, pancake'in hem lezzetine hem de görünüşüne katkı sağlayacaktır. Tabii ki, elinizde bulunan malzemelerle de pancake yapabilirsiniz. Ancak, uzun süre dolapta bekletilen veya bir gün öncesinden hazırlanmış pancake karışımları, pişirme işlemi sırasında yeterince kabarmayacaktır.

 

En Lezzetli Pancake Nasıl Yapılır?

 

Katı ve sıvı malzemeleri ayrı ayrı karıştırmalısınız.

 

Pancake'lerinizin kabarmasını istiyorsanız, iki ayrı karıştırma kabı kullanmalısınız. Bir kapta katı malzemeleri, diğer bir kapta da sıvı malzemeleri güzelce karıştırmalısınız. Son aşamada ise katı ve sıvı malzemeleri aynı kapta buluşturabilirsiniz. "Sadece pancake yapacağız, iki karıştırma kabı kullanmaya ne gerek var ki?" diye sitem ettiğinizi duyar gibiyiz :) Ama dilediğiniz gibi bir pancake yapmanın sırlarından biri de karıştırma kaplarını ayrıştırmaktan geçiyor.

 

 

Pancake harcınızı karıştırmak için çırpıcıları tercih etmelisiniz.

 

Pancake harcınızı karıştırmak için mikser kullanılırsa, harcınız olması gerektiğinden daha homojen olur ve pancake'leriz piştikten sonra sertleşebilir. Bu sebeple, malzemeleri karıştırırken çırpıcı kullanabilir ya da sadece bir çataldan yardım alabilirsiniz.

 

Sıvı yağ tercih etmenizi ve tavaya fazla yağ dökmemenizi öneririz.

 

Pancake yapımı sırasında, özen göstermeniz gereken en önemli konulardan biri de kullandığınız tavadır. Eğer kullandığınız tava uygunsa, hiç yağ kullanmadan; uygun değilse de çok az bir miktarda sıvı yağ kullanarak pancake'lerinizi pişirebilirsiniz. Fazla yağ kullanırsanız, pişirme esnasında da işleriniz zorlaşacak ve pancake'leriniz olması gerektiğinden daha yağlı olacaktır.

 

Pancake harcınızı tavaya koyarken, krep yaparmışçasına yaydırmamaya özen göstermelisiniz.

 

Harcınızı tavaya koyarken, pancake şeklini alması için hamurunuzu olabildiğince bir arada tutmalısınız.

 

 

 

Pancake'imizi tavada ne zaman çevirmeliyiz?

 

Hava boşlukları oluşmaya ve pancake hamurunun kenarları da pişmeye başlayınca, pancake'inizi çevirme vakti geldi demektir. Hava boşluklarının çoğalmasını beklerseniz pancake'iniz büyük olasılıkla fazla pişecek ve hem lezzetini hem de görüntüsünü kaybedecektir.

 

Ve son olarak pancake harcını tavaya koyduktan sonra kısık ateşte pişirmeyi unutmamalısınız.

 

Pancake'lerinizi yüksek ateşte pişirirseniz, olması gerekenden çok daha fazla pişecek, hatta yer yer yanacaktır. Kısık ateşte pişirdiğiniz pancake'lerinizi mevsim meyveleriyle de süsleyebilirsiniz. Afiyet Olsun! :)

 

Lezzetli pancake’lerle kendinizi ödüllendirdiğiniz günlerde, egzersiz önerilerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim