Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Nar nasıl ayıklanır?

Nar nasıl ayıklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kış mevsiminde  aklımıza gelen meyvelerin ilkidir nar. Folklörümüzde bereket sembolü sayılan nar sadece bu topraklara özgü değildir, farklı iklimlerde yetişebilen türleri olan bir ağacın meyvesidir.  Yetiştiği iklime ve ağacın türüne göre tatlı veya ekşi-tatlı olabilen nar, yetiştiği her coğrafyada çok sevilen meyvelerden birisidir. Nar sağlığımıza birçok olumlu etkisi ile bu sevgiyi kesinlikle hak eder.

Ne kadar seversek sevelim, narın en kolay tüketilebilen meyve olduğunu söyleyemeyiz. Kabuğunun içinde yüzlerce tanesi olan, ancak doğru açılıp meyvecikler şeklindeki çekirdekli taneleri ayrıldığında tüketilebilen yapısı nedeniyle nar, doğru teknikle temizlenmezse sizi gerçekten çok uğraştırabilir. Peki nar nasıl soyulur?

Nar ayıklarken nelere dikkat edilmeli?

Narı keserek soymak istiyorsanız, önce üstünü yarım parmak kesmeli ve çekirdekli taneleri birbirinden ayıran beyaz kısımlarını ortaya çıkarmalısınız.  Sonra narı bu beyaz şeritlerin üzerinden boylamasına kesip dilimlere ayırmak, hem tanelere zarar vermeden ulaşmanızı sağlar, hem de nar soyma işlemini kolaylaştırır.

Bir diğer pratik nar soyma yöntemi tahta kaşıkla temizleme yöntemidir. Bu yöntemde meyveyi önce ortadan ikiye bölmeli ve taneli kısmı avuç içinize gelecek şekilde elinize yerleştirmelisiniz. Sonra diğer elinize aldığınız bir tahta kaşıkla narın kabuklu kısmına vurduğunuzda tanelerin kolayca avucunuza döküldüğünü göreceksiniz.

Her iki yöntemde de ayıklama sırasında narların etrafa sıçramasını engellemek için derin bir kap kullanmanızı öneririz.

Suda ayıklama yöntemi:

Suda ayıklama yöntemi, nar ayıklama yöntemleri arasında az bilinir, ancak oldukça etkili bir yöntemdir. Önce narı yukarıdaki teknikle dilimlere ayırın. Ayırdığınız narları su dolu bir kabın içinde kabuklu kısımları yukarıya bakacak şekilde bir süre bekletin. Beyaz kısımların nar tanelerinden kolayca ayrıldığını ve su yüzüne çıktığını göreceksiniz. Tek yapmanız gereken bunları sudan alıp atmak, zarlarından kendiliğinden ayrılmış olan nar tanelerini de süzgeç yardımıyla toplamak.

Nar nasıl ayıklanır sorusunun cevabını en pratik yöntemleri ile paylaştık. Sebzeleri yıkama ve hazırlama konusunda sizler için hazırladığımız püf noktalarına da mutlaka göz atın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim