Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi nasıl yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kırmızı mucize narın faydaları hepimizin malumu. Sindirim sisteminden kalp hastalıklarına, bağışıklık sistemine kadar sağlığımıza pozitif etkileri ile nar ekşisinin faydaları da aynı nar gibi saymakla bitmez.

Özellikle Ege Bölgesi’nde yemeklerin ve salataların vazgeçilmezleri arasında bulunan nar ekşisinin yapımı da en az lezzeti kadar özeldir.

Geleneksel yöntemde önce nar taneleri ayrılır ve sıkılarak suyu çıkarılır. Tülbentle birkaç kez süzülen nar suyu daha sonra bakır tencerelerin içerisinde odun ateşinde saatlerce kıvam alana kadar kaynatılır. Peki evde nar ekşisi nasıl yapılır?

Verimli bir nar ekşisi yapımı için seçtiğiniz narlar kesinlikle ekşi ve büyük narlar olmalıdır. İri taneli ve büyük 10 kilo nardan yaklaşık 1 litre nar ekşisi elde edebilirsiniz. Nar ekşisinin acı bir tat almaması için tanelerini ayırırken zarlarını dikkatlice ayıklamanızı öneririz.

Önce narları iyice yıkayın ve tanelerini bıçakla keserek ayıklayın. Bu aşamadan nar nasıl ayıklanır konulu makalemizden yardım alabilirsiniz. Ardından ayıkladığınız narların suyunu bir meyve sıkacağı ya da mutfak robotu yardımıyla sıkın. Nar suyunu geniş ve derin bir tencereye boşaltın ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

Pişerken nar suyunu sıkça karıştırın ve üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alın. Nar ekşisi kıvamının pekmeze yakın bir koyulukta olması gerekir. Bu kadar koyulaşması için pişme süresi 4-5 saati bulabilir.

Pişirme anına kadar aynı adımları uygulayarak nar ekşisini fırın kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Fırında yapılan nar ekşisinde su daha yavaş buharlaşır, yani bu nar ekşisi tencerede kaynayana göre daha yavaş kıvam alır. Ancak yavaş buharlaşan nar suyu canlı rengini korur ve fazla siyahlaşmaz.

Nar ekşisini fırında hazırlamak için tülbentle süzdüğünüz nar suyunu geniş metal bir kaba dökün ve fırın tepsisine yerleştirin. Önceden 150 dereceye ısıtılmış fırında pekmez kıvamını alana kadar yarım saatte bir karıştırarak pişirin. Yaklaşık 6 saat sonra nar ekşiniz hazır olacaktır.

Soğuduktan sonra nar ekşinizi cam kavanozlara alıp kavanozların ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabında uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Nar ekşinizi artık damak zevkinize uygun herhangi bir salata için kullanabilirsiniz. Kinoa salatası tarifimizden başlamaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim