Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mutfakta Hijyen

Mutfakta Hijyen
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Evde yemek yapmanın dışarıda yemekle karşılaştırıldığında daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hem kendi seçtiğimiz malzemeyi kullanıyoruz, hem de kendimiz pişirdiğimiz için gözle görünmeyen içeriğinden de daha emin olabiliyoruz. Üstelik de tam kendi damak tadımıza uygun yemekler hazırlayabiliyoruz. 

Fakat bu noktada aldığımız sebze, meyve, et vb. ürünleri ne kadar iyi temizleyebildiğimiz konusu karşımıza çıkıyor. Aynı durum yemek yaparken kullandığımız mutfağımızda bulunan araç ve gereçler için de geçerli. Acaba gerçekten evlerimizde sağlıklı beslenmek adına hijyenik yemekler yapabiliyor muyuz?

Hazırladığınız yemeğin hijyenik olduğundan emin misiniz?

  • 1. önerimiz: Yemek yapmaya başlamadan evvel mutlaka mutfak tezgahınızı temiz bir bez ile steril etmelisiniz. İşiniz bittiğinde de tezgahınızı aynı şekilde tekrar temizlemelisiniz.
  • 2. önerimiz: Et ve et ürünleri için ayrı, sebze meyveler için ayrı kesme tahtaları kullanmalı, bu kesme tahtalarının da her zaman temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ahşap bir tahta kullanırsanız bu daha hijyenik olacaktır.
  • 3. önerimiz: Bakteriler yemeklerimizin baş düşmanlarıdır ve çok çabuk ürerler. Bakteri oluşumunu engellemek için donmuş et ve et ürünlerini tezgahınızda çözdürmemelisiniz. Bunun yerine buzdolabınızın alt raflarını kullanmanız daha sağlıklıdır.
  • 4. önerimiz: Yemeklerinizi hazırlama esnasında elinizin değdiği her yeri silmelisiniz. Örneğin musluk, dolaplarınızın çekmece kolları, buzdolabınızın kapakları, fırınlarınızın düğmeleri gibi elinizin değdiği yerleri yemek yaptıktan sonra dezenfekte etmeniz çok önemlidir.
  • 5. önerimiz: Yanlış bildiğimiz konuların bir tanesi de yere düşen bir gıdayı üfleyip ya da yıkayıp kullanabileceğimizdir. Yere düşen yiyecekler için 5 saniye kuralı gibi bir kural yoktur. Mikropların ve bakterilerin yiyeceklerinize yapışması ve orada üremeye başlaması için sadece 1 saniye bile oldukça yeterli bir süredir.
  • 6. önerimiz: Bulaşıklarınızı elde yıkamak hem fazla su kullanımına neden olur, hem de bulaşıklarınızın doğru temizlenmesini her zaman sağlamaz. Bunun yerine bir bulaşık makinesi ile çok daha az su harcayarak istediğiniz hijyen seviyesine daha kolay ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Rafinera’nın pratik ve sağlıklı koşullarda hazırlanan yemeklerini ve sistemini incelemek ve Rafinera’lı olmak isterseniz beslenme planlarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim